Spor Yapmayı Nasıl Sevebiliriz - sporyoneticiligi.com

Spor Yapmayı Nasıl Sevebiliriz

Spor Yapmayı Nasıl Sevebiliriz

Araştırmalar, bir fitness programına başlayan kişilerin %50 sinin ilk üç ayda düzenli egzersiz yapmadığı ve bir çoğununda 12 ayı tamamlamadan ayrıldığını göstermiştir. Hem fiziksel hem de duygusal olarak çok gerekli olmasına rağmen insanların büyük çoğunluğu hiç egzersiz yapmamış ya da hiçbir egzersiz programına katılmamış.
İnsanları bir egzersiz programında kalmaya ne etken olabilir?
İnsanlara egzersiz alışkanlığı kazandırabilmek için onları neyin motive edebileceğini anlamak için Kalifornya’da Solana Beach İnsan Bilimleri Üniversitesi Spor Psikolojisi programında Christina Versari ve öğrencileri tarafından bir çalışma yürütülür. Sonuçlar kişinin bir spor programına devam etmesinin psikolojik değişimlerle de alakalı olduğunu göstermiştir. Bu psikolojik boyutlar:
1.Kişinin hayatında olanlarla ilgili sorumluluğu üzerine alabilme yeteneği
2.Spor ve egzersizin gerekli olduğu inancı
3.Bireylerin kendi atletik yeteneklerinin algısı
4.Rahatlama biçimi olarak egzersizin gerekliliği
5.Kişinin sağlıklı bir yaşam tarzına verdiği önem
Yanıtlanan hemen her soruda kişiler kendilerini sağlıkları, vücut ve fiziksel formları için sorumlu görmekteler ve kendilerini başlıca motivasyon etkeni olarak kabul etmektedirler.
Eğer sizde bir egzersiz programına başlamayı düşünüyor sanız veya şu an bir programda yer alıyorsanız planınıza sadık kalmak ve egzersizlerinizden zevk almak için bazı tavsiyeler:
Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin.
Hedeflerinizi not edin ve yapacaklarınızın bir planını oluşturun. Hayatınızda düzenli olarak devam etmeyi başardığınız bir dönemi hatırlayın ve onda izlediğiniz basamakları takip edin. Başarınıza karar verecek olan davranışınızdır, bir kez hedeflerinizi yazarsanız, sizi istediğiniz sonuca götürecek adımlar attığınızdan emin olun. Eğer daha önce hiç hedef tablosu hazırlamadıysanız, kütüphanelerdeki kitaplara başvurabilirsiniz. Hedef belirleme ile ilgili tavsiyeler genelde iş veya psikoloji kitaplarında bulunur.
Bir egzersiz programına devam etmemenin olumsuz sonuçlarını göz önüne alın.
Bıraktıktan sonra yaşayacağınız olumsuz sonuçların ve hislerinizin bir listesini yapın ve bir egzersiz programına devam etmezseniz hayatınızda en çok neyi özleyeceğiniz hakkında düşünün.
Bir egzersiz programında olmanın olumlu yanlarını düşünün.
Programa devam ederseniz size getireceklerinin bir listesini yapın. Artık gitmemeye karar verdiğiniz zamanlarda olumlu sonuçlara ve amacınıza ulaştığınız zamanki hislerinize odaklanın.
Yaşam tarzınızı değiştirin ve fitness alışkanlık haline gelene kadar onu önceliğiniz yapın.
Bugün yaptığınız her şey yapmak zorunda olduklarınızdı ve artık onları düşünmenize gerek yok. Alışkanlığınız şekillenmiş ve oluşmuştur. Yaşamınıza tam anlamıyla dahil edene kadar yani yaşam tarzı halini alana kadar egzersizler önceliğiniz olsun. İlk birkaç hafta her hangi bir bahanenin planınızı bozmasına izin vermeyin böylece adaptasyon sürecini ve yeni düzeninizde daha rahat hissetmeniz kolaylaşacaktır.
Bir arkadaşınızla ya da ailenizden biriyle sizi sürekli desteklemesi için görüşün.
Bizler genelde başarımızı isteyen başkaları söz konusu olunca kendimiz için bir şeyler yapmaya daha meyilliyizdir. Sizi geçmişte yıldıran unsurları tespit edin ve size bu süreçte yardım edebileceğine inandığınız yakınlarınızdan yardım isteyin. Birçok şekilde size yardımcı olabilirler. Muhtemelen sizinle bir klüp ya da egzersiz programına katılabilirler. Eğer sizi jimnastik salonunda birini beklediğini biliyorsanız gitmeye daha hevesli olacaksınızdır.
Bütün bunlar bir egzersiz programına devam edebilmeniz ve sevebilmeniz için başvurabileceğiniz bazı fikirler ve davranışlardır. Araştırmadan elde edilen sonuca göre insanların birçoğu sağlık, dış görünüş ve aynı zamanda orada iyi hissettikleri için bir egzersiz programına devam etmektedirler. Bir kez fiziksel görüntünüz ve sağlığınızla ilgili iyi hissetmeye başlayınca programa devam etmek ve istediğiniz sonuca ulaşmak için gitmeye kendiniz can atacaksınız. Bir süre sonra yaşam stiliniz haline gelecek ve her gün taptığınız günlük telaşlarınızın bir parçası olacak. (Kaynak: Dönüşüm Konağı)
Yazar: Cristina Bortoni Versari
Çeviri: Şule Can
Kaynak:donusumkonagi.net

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir