Spor Yöneticiliği Bölümü - sporyoneticiligi.com

Spor Yöneticiliği Bölümü

Spor Yöneticiliği Bölümü

Spor Yöneticiliği Bölümü

 • Ekim 20, 2009
 • 57 yorum

Spor Yöneticiliği
Spor yöneticileri, spor kurum ve organizasyonlarının başarıyla yönetilmesi, sporun kitlelere yayılması ve bilimsel temellere oturtulmasında çok önemli rol oynayan kişilerdir. Kısa tanım olarak spor yöneticisi; spor hizmet ve faaliyetlerinin yönetiminden sorumlu kişidir.

Spor Yöneticiliği Bölümü

Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına bağlı bulanan spor yöneticiliği bölümü 4 yıllık eğitim sonucu mezunlarına ”’Spor Yöneticisi”’ ünvanının verildiği bir bölümdür.Spor Yöneticiliği Bölümünün temel hedefi, ülkemizde sporun yönetiminde söz sahibi olacak yöneticileri, yönetim biliminin temelleri ile yetiştirilmesini sağlamaktadır.
Spor Yöneticiliği Bölümün temel amacı, gerek devlete bağlı, gerekse özel sektör spor kuruluşları ve örgütlerinde spor yöneticisi ihtiyacını karşılamaktadır. Spor Yöneticisi olmak isteyen öğrenciler üniversite ortamının sağladığı sosyo-kültürel düzeyi yüksek, bilimsel temellere dayalı bilgilerle, evrensel bir program içeriğinde yetiştirmek.

Tarihsel Gelişim

Bu alanda yüksek öğretim kurumlarındaki ilk çalışmalar 1932 yılında “Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü”nün kurulması ve 1933 yılında “Beden Terbiyesi” bölümünün açılması ile başlamıştır.
Bu okulun adı 1947 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü olarak değiştirilmiştir. Daha sonra bu eğitim kurumlarının ihtiyaca paralel olarak artırıldığı görülmektedir. Bunlar; 1967-68 İstanbul Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi, 1974-75 İzmir-Buca Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi ve 1978 Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümüdür.
Bu okullarda yönetimle ilgili Teşkilât ve İdare,Gençlik Liderliği, Serbest Zaman Eğitimi ve Eğitim Yönetimi gibi dersler okutulmuştur.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak 1974-1975 öğretim yılında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi, 1975-1976 öğretim yılında İstanbul Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi ve Manisa Gençlik ve Spor Akademisi kurulmuştur. 2009 yılında özel yetenek sınavı dışında bazı üniversiteler tercih ile spor yöneticiliği bölümüne öğrenci alarak Spor Bilimleri Fakültesi adı altında eğitim verilmeye başlanmıştır.

Giriş Koşulları

Spor , yöneticiliği bölümünü tercih etmek isteyenler, spor yöneticiliği bölümünde okumak isteyenler için iki yol bulunmaktadır. İlki çoğu 4 yıllık üniversite bölümleri gibi ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlarda yeterli puanı olarak tercih yaparak kazanmaktır. Spor yöneticiliği bölümü EA (Eşit Ağırlık) puan türüne göre tercih yapılmaktadır.

Spor yöneticiliği bölümünde okumak isteyen öğrenciler için ikinci yöntem özel yetenek sınavlarıdır. ÖSYM yapmış olduğu üniversite giriş sınavlarında belirlenen baraj puanı almak ve üniversitelerin kendi bünyelerinde yaptıkları özel yetenek sınavında başarılı olmak gerekmektedir.  Özel yetenek sınavlarında kişilerin spor becerileri, yetenekleri, teknikleri, hız, çabukluk, güç, performans gibi özellikleri ölçülmektedir. Bu ölçme değerlendirme işlemleri, koşu ve koordinasyon hareketleri yoluyla, eleme yapılarak belirlenmektedir.

Dersler

Spor yönetimi alanında ve spor yöneticisi yetiştirilmesi konusunda birçok ders okutulmaktadır. Bugüne kadar okutulan programlara bakıldığında bu alanda, Yönetim Bilimine Giriş,Hukuka Giriş, Kamu Yönetimi, Genel İşletme, Türk Spor Teşkilâtı Yapısı ve İşleyişi, Türkiye’nin Yönetim Yapısı, Spor Hukuku, Halkla İlişkiler, Personel Yönetimi, Beden Eğitimi, Sporda Yönetim ve Organizasyon, Spor Yönetimi Uygulaması,Spor Yönetiminde Araştırma ve Proje,İnsan Anatomisi ve Kinezyolojisi,Spor Fizyolojisi veya Egzersiz Fizyolojisi,Spor Pazarlaması, Spor Organizasyonları,Tesis işletmeciliği,Yöneticilik Deneyimi gibi derslerin okutulduğunu görmekteyiz.

Eğitim

Türkiye’de 75’e yakın üniversitede ( 2009’da 30) spor yöneticiliği bölümü bulunmakta olup ortala öğrenci kapasitesi 45 kişidir.2020 yılı itibari ile 32 üniversite spor yöneticiliği bölümüne tercih ile öğrenci alımı yaparken 43 üniversite özel yetenek sınavı ile öğrenci alımına devam etmektedir. Spor Yöneticiliği Bölümünün bulunduğu üniversiteler.

(2009 yılı – Türkiye’de beden eğitimi ve spor alanında eğitim-öğretim yapan 33 yüksekokulun 32’si Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 1’i ise Spor Bilimleri Teknolojisi Yüksekokulu (H.Ü.) adı ile faaliyet göstermektedir.)

Öte yandan öğretim üyesi yeterli üniversitelerin Sağlık Bilimleri Enstitülerinde yürütülen Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalındaki yüksek lisans ve doktora programlarında spor yöneticiliği alanında uzun yıllardır dersler verilmekte ve tezler yapılmaktadır.
Ayrıca, spor eğitiminin gelişmiş ülkeler seviyesinde takip edilmesi amacıyla devlet tarafından lisansüstü çalışmalar yapmak üzere yurt dışına 1937-1973 yılları arasında 16, 1973-1983 yılları arasında 14 kişi gönderilmiştir. Bunların dördü Spor Yönetimi alanında eğitim görmüştür. 1984-1985 yıllarında 5 kişi Spor Eğitimi ve Spor Yönetimi dalında (20), 1993 yılında 4, 1994 yılında ise 8 kişi Millî Eğitim Bakanlığı ve YÖK kontenjanından yurt dışına gönderilmiştir.

Çalışma Alanları

Spor Yöneticiliği bölümü iş imkanları bakımından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü 2005 yılından itibaren Merkez ve Taşra teşkilatlarına KPSS atamaları ile “sportif eğitim uzmanı” kadrosu ile spor yöneticiliği bölümü mezunlarına yer vermeye başlamıştır.Ancak bu alanda yetişmiş insan gücünün spor yöneticiliği kadrolarında yeteri kadar istihdam edilmemektedir. Bugün ülkemizde birçok alanda aşırı meslek taassubu anlayışı hâkimken, spor alanında bu durum büyük çapta farklılık göstermektedir.Ülkemizde spor yöneticiliği bölümü tam anlamıyla meslek haline gelmemekle beraber tanımdan ve niteliklerden uzak bir çalışma alanı yaratılmaktadır. Özel spor kurum ve kuruluşlarında istihdam yok denilecek kadar az sayıdadır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatları yanı sıra aşağıda belirtilen çalışma alanlarına sahip kuruluşlarda iş imkanı bulabilmektedirler.

Mezunların Alacağı Unvanlar, İstihdam Alanları

1-GSGM merkez ve taşra teşkilatında öğrenim ve uzmanlık alanlarına uygun hizmet birimlerinde,
2-Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra örgütlerinde yönetici olarak,
3-Amatör ve profesyonel spor kulüpleri idari yapısı içinde değişik düzeyde yönetici olarak,
4-Ülkemiz turistik otel, motel ve işletmelerinde, serbest zamanı değerlendirme, spor organizasyonları düzenleme hizmetlerinin yürütülmesinde,
5-Özel spor işletmelerinde “sağlıklı yaşam” adıyla toplumsal yaşamımızda yer alan faaliyetlerin organizasyonu ve uygulamalarında,
6-Yerel yönetimlerin ilgili kadrolarında yönetici olarak görev alabileceklerdir.
Kaynaklar
http://www.ekospor.com/
http://www.mu.edu.tr/departments/besyo/index_dosyalar/Page2376.htm/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

57 yorum “Spor Yöneticiliği Bölümü

 1. ben spor lisesi mezunuyum kırıkkale ve eskişehirde yetenek sınavı kalktı sizce avantajım varmıdır alan dısı girenlerden

 2. ygs-5’den 296 puan aldım.eskısehır anadolu üniversitesi spor yöneticiliğine puanım tutmaktadır.eskrim ile ugrasmaktaym.yardımlarınızı bekliyorum,

 3. h.görkem kardeşim bnmde ygs-5 puanı 340 bnde spor yöneticligi okuycam ama 296 çok krtik bi puan açıkta kalabilirsin

 4. arkadaşlar eskişehir spor yöneticiliği için yetenek sınavlarına girmek zorundamıyız bi yardımcı olurmusunuz acil simdiden çok teşekkürler

 5. kılavuzda yer alan spor yöneticiliği okulları yetenekle almıo eger spor yöneticiliği olpta kılavuzda yer almıosa o okul yetenekle alıo demektrr die biliorm ;))

 6. Eskişehir Anadolu Universitesi Özel Yetenek Sınavını Kaldırmıs Ygs Puanı iLe Alıyor. Bende Yazcağım için Araştırmıştım.

 7. arkadaslar bu bolumu okuduk dıyelım sansımız ne olur atama nasıl olacak bı bılgı alabılır mıyım sızden acil

 8. ben bu yıl öss sınavına girdim şu an tercih dönemindeyim ve kafam çok karışık spor yöneticiliği bölümünü seçmek istiyorm ama iş bulma olanaklarını merak ediyorm hem de özel yetenek sınavları nasıl oluyor ne yapılıyor merak ediyorm özel yetenek sınavını geçemezsem ne olacak bunlarım merak ediyorm beni bu konuda aydınlatır mısız

 9. arkadaslar bn bu bölümü terch etmyi düşünüorm bitirnce nerelerde iş bulabilioruz. kppsden atama varmı varsa nerelere var? beden eğitimi öğretmnliğine geçiş yapabiliormuyuz formansyobn alabiliormuyuz yardmcı olursanz sevinirm

 10. Of be vallaha bende tercih edeyim diyorum ama hiçbir bilgim yok :S özel yetenek sınavlarına falan girmek istemiyorum. bugün tercih kılavuzu elimdeydi fırat ünisi spor yöneticiliğini görünce bi araştırayım dedim tam istediğim meslek ya. Ama bölüm hakkında gerçekten hiçbir bilgim yok 4 yıl mı okucaz 2 yıl mı onu bile bilmiyorum :S

 11. arkadaşlar bu bölüme girmek için boşuna puanınıza bakmayın..öss klavuzunda eskişehir anadolu unıversıtesı 600 bin küsür sıradan almış en son..Yani pek fazla tercih edilen bi bölüm olmaması şans.bende klavuza göre 60 bin kişi farkla kazanabiliyorum gibi görünüyor..Zaten yazmayı düşünüyorum bende.sonuçta tükrkiyede kaç kişi bölümünün mesleğini icraa edebiliyor?En kötü kpss’den polisliğe başvurabiliriz.Eğer kazanabilirsek eskişehirde görüşmek üzeree =))

 12. başarı sıram 200bin ve 300 bin arasında ama istedğim bi meslek yok. bi dönem yüzücüydüm sınav ve okul sebebli ara verdim. .sizce puanımı iktisat işletme bankacılık gbi alanlardamı kullanmalıyım yoksa spor yöneticilğimi okumalıyım? bu bölümü seçersem eskişhr istiyorum.. fikir verir misnz arkadşlr

 13. Arkadaşlar beden eğitimi spor yüksekokullarını basit görmeyin insanlar girebilmek için aylarını veriyor.Sabah,öğle,akşam idman yapıyor binlerce kişi sınavlara giriyor belki tvlerde sınav zamanlarını seyretmişseniz düşenleri,bayılanları,yerden kalkamayanları görüyorsunuzdur.Bunların belki çoğu sadece ünivesiteye girebilmek için emek sarf etsede içlerinde bilinçli olan arkadaşlarımızda var o yüzden kötü bir bölüm gibi düşünüp puanlar düşer hevesiyle yaklaşmayın olaya ve bence beden eğitimi bölümleri bir doktorluk bir avukatlık kadar güzel önemli bir bölümdür.Kendini geliştiren biri için daha bitirmeden para kazandıran bir bölümdür.Bu ayrıntılara dikkat edelim ayrıca sürekli bu puanla atanırmıyım diye yazmayın çünkü öyle bir soruya cevap veremeyiz

 14. arkdşlr bugn terchlermi werdim ve puanım yeterli olmasna rgmen içimden bu geldi ve ilk sıralara yazdım eskişhr spor yönetcilğini inş hyrlı olr 🙂 sewe sewe okuycm.. herkse koly gelsn..Allah yrdmcnz olsn.

 15. puan değil sıralamaya bak eger böyleyse %70 gelebilr…tabi sendn daha ii olanların olması bu ihtimali düşürür.. 🙁

 16. moral bozmayın ya ersin bnce olur.ki 50bin kişi felnla kazanıosun bu büyük bi sayı.millet kendi sıralamasından 20bin önden terch ypıoda yerleşiyr.dert etme olur hyrlı ise

 17. YGS-5 52 kontenjanla aldı bu sene 348,235en küçük 398,705en büyük puanla bilginize
  bkırıkkale üniversitesi ben de 362 ile yerleştim 

 18. merhaba arkadaşlar fırat üniversitesi spor yöneticiliğini kazandım gidip gitmemekte kararsız kaldım 2 tıl turizm okudum alttan vardı dondurdum acaba onu açtırıp dersleri verip aynı zamanda açık öğr 4 yıl sosyoloji yazsam mı yoksa burayı mı okusam yardımlarınızı bekliyorum fırat üniversitesini kazananlar varsa ecelin-olurum-58@hotmail.com eklesinler

 19. acıktan sosyolojiyi gercekten okuyacagını düşünuosan bence sosyoloji oku bitrdktn snra ez azndan dersanelerde falan rehber ögrtmni falan olursun soncta acık ögrtm mezunu oldguun diplomanda yazmıcak.. derim benn 😉

 20. şu bakımdan tereddüte düştüm 2 yıl alttan kaln 3 dersinm var onu verirsem turizm otel işletmeciliği diploması olcak aynı zamanda 4 yıl sosyoloji ya da türk dili açık öğretimden okuyup lisans diploması olcak ordan pomem e başvurcam çift diploma olvcak ve şuan besyo şehir dışı kazandım ve yurt masrafı filan olur öbür türlü çalışıp kendi giderimi çıkarırım diye düşünüyorum

 21. ben bişey sorucam ben anadolu üniversitesi yöneticilik bölümünü yazmak istiyorum ek yerleştirmelerde bu bölüm ygs-5 ham puana göremi alıyo

 22. arkadaşlar size tavsiye gerçekten meslek sahibi olmak istiyosanız spor yöneticiliği okumayın bn bu bölümü okuyorm sizin yerinizde olsam bi daha hazırlanır güsel bi bölümü kazanmaya bakarımm bendee öle yapıcam

 23. boş boş konuşmayın ne boş me dolu siz karar veremesiniz ben bnu bölüme girmek için yıllarımı verdim diğer insalar da tabii…boş diyeceğinize sahip çıkın

 24. arkadaşlar bence spor yöneticiliği bölümünü aşağılamayalım,kendinizi bu bölümde yetiştirir ve en iyilerden olmayı planlayarak yola çıkarsanız ve uygularsanız hakikaten güzel bir meslek… ben de bu bölümü okuyorum gayette memnunum .bu hangi meslek olursa olsun en iyisini yapmaya çalışın,marangoz dahi olsan mesleğinde en iyisi olmaya çalış ,en önemliside ieçerdiği dersler açısından gerçekten eğitici bir bölüm.tavsiye ederim…

 25. arkadaşlar bende spor yöneticiliği öğrencisiyim. ygs5 den okul puanımla 285 aldım gecen sene çanakkale besyoya ilk sıralarda geldim. puanım eskişehir anadolu üniversitesinede yetiyodu ama tercihlerde yaptığım sıralama hatası tüm ömrümü etkiledi. siz aynı hatayı yapmayın. ayrıca spor yöneticiliği bölümünü yazarak geleceğinizi mahvetmeyin. güzel ve iyi gelir getiren bir iş bulmanız çok zor bu ülkede. bırakmayı düşünüyorum bende

 26. arkadaşlar bende spor yöneticiliği bölümünü istiyorum… lütfen bilgilendirirmisiniz nasıl bir bölüm iş olanağı var mı?

 27. spor yöneticiliği 2. sınıf öğrencisiyim. bu kadar karamsar olmayın lütfen. suan da ülkemizde hangi meslekte kolaylık var söuylermisiniz.herkes bi telaş içinde bende öle ama çaba sarfediyorum. sizler gibi yattığım yere olmuyo olmucak demiorum. üniversteye grmeye calısan milyonlarca öğrenci var elinzdeki meteryalleri iii kullanın boş hayallar kurmayın ….

 28. bu bolumu bugunun şartlarıyla girmeye çalışana veya giripte okuyanın aklına şaşarım
  aklınızı başınıza toplayın kendı kendınızı yakmayın
  bugun mezun olsanız ozelde bır kere hıc ıs yok bu bulume anca cok buyuk kuluplerde mudur olursun adamın varsa
  devlette ıse ben bugunun tablosuna bakarsak 90 puan uzerı alırım garantılerım dıyorsan sen bılırsın cunku alım her sene ortalama 20 kısı bazen o bıle degıl hodrı meydan artık degerlendırmenı yap
  ben okudum agzımın payını aldım gırdık devlete atandık cok sukurde gelde bana sor 7 sene sonra anca atandık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir