Formasyon - sporyoneticiligi.com

Formasyon

FORMASYON

Formasyon

 • Ekim 11, 2010
 • 7 yorum
Spor Uzmanı

En çok sorulan sorulardan biri olan spor yöneticiliği bölümü mezunlarına formasyon verilip verilmediğidir.Daha önce bu konuyu bir çok kez yorumlarda aktarmıştık.Spor yöneticiliği bölümü mezunlarına formasyon verilmemektedir.Bu nedenle bu bölümü düşenen veya okuyan arkadaşlarımız kesinlikle öğretmen olma hayalleri kurmasınlar veya bu tür söylentilere inanmasınlar.En son Spor Yöneticileri Derneği (SPOYDER)’in çalışmaları sonucunda 08/12/1999 tarihinden önce mezun olan arkadaşlarımıza böyle bir hak tanınmıştır. GSGM’nin ve Öğretim üyelerinin beraber yapmış oldukları toplantılarda her ne kadar bu konu dile getirilsede sadece toplantı tutanaklarına geçmekten öteye gitmemiştir.
Diğer önemli bir noktada formasyon hakkının ne kadar yerinde olduğudur.Bizler spor yöneticiliği bölümü mezunlarının Beden Eğitimi Öğretmenliği yapma isteğine her zaman karşı olduk.Neden olarak; zaten beden eğitimi öğretmenliği adı altında bir bölümün olması ve verilen kontenjanların bu bölümün mezunlarını eritmeye yetmiyor olması bizler 2010/1 atamasında 67 puanla devlet kadrosu alabiliyorken öğretmenlik bölümü mezunlarının puanları 72-73 lerde kalmıştır.İkinci bir husus bizlerin çalışma alanları okullar değil kulüplerdir.Öğretmenlik hakkını savunacağımız yerde kulüplerde çalışma hakkımızı eğer savunuyor olsak bugün çalışmayan veya  alanı dışında çalışan tek bir mezunumuz kalmamıştı.O yüzden lütfen bu konu üzerinde duralım.
Rekreasyon bölümü mezunlarına 2010 yılında formasyon hakkı tanındı.Herkes beden eğitimi öğretmeni olacaz diye ümitleniyor.Ama herkesin yanlış bildiği ve bu konunun detaylıca açıklanmadığı bir nokta var.MEB açıkça belirtmiş.Hangi bölüm mezunlarının hangi derslere gireceğini.Bunun dışındaki derslere girememektedir.
Eğlence Hizmetleri Alanının;
• Animatörlük
• Çocuk Animatörlüğü
Dallarının alan ortak ve dal dersleri
Diğer alanların Eğlence Hizmetleri Alanına ait
alan ortak/dal dersleri ve modülleri

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

7 yorum “Formasyon

 1. yukarıdaki yorumuda okuduğunuz gibi öğretmenlik hakkımız yok atanma hakkımız da yok sayı çok düşük (yok gibi yani) neden var ki yöneticlik bölümü bence çok saçma bölüm günümüzde parası olan spor klüplerinde yönetici oluyor zaten burası avrupa değil ki bildiğin türkiye ben şahsen 2004 de bu bölümü kazandığımda böle olucağını bilsem valla okumazdım gençlik entresan ben akademiye hazırlık kursu bile açmıyorum ne yüzle açiyim ki neden insanları kandırıp duygularıyla oyniyim o kadar anlatıyrum böle böle bak durum bu gözü kara yada o evrede herkes gözünü karartıyor 4 yıl boşa okuycaksınız arkadaşlar bana tek askerde işime yarada 5 ay 5 gün işte şimdi ant yapıyorum onuda akademi okumasanda 2 haftada belgesini alıyorsun inanın kesinlikle bu bölümü düşünmeyin çok zarar veriyor insana maddiyi geçtim manevi yıpratıyor bu bölümü kazanmak için 1 yıl akademi kursuna hazırlanıcağınıza 2 yıl güzelce ders çalışın sizden 5 sene önce üniyi bitirenden önce atanırsınız daha ne diyim ki

 2. arkadaşm bende 2007 öneticilik meznym…sana canı yürekten katılyrm.malesf kandırldk .bölm hocalarmz sırf bölm açılsn para kazansn die aktı bizi!kurslar yaktı hevs ettrdiler girin girindi..ama biri kalkpta ya bakn yazk,emek veriyrsnz boşa kürek çekmeyn die..ama yk herks kendi derdnde karşdakini düşünen yk.ben öss iyi olduğu için girdm hemde bölm 3. kazndm:)öss iyiydi başka bi bölm kazamdm tez canlydm belki bana birisi otrp kardeş bir yıl burda okuyacağna otr ders çalş desydi gider hiç olmazsa başka bi yer okurm…fen edb.okuyanlarn bile dersanede çalşma olanağı var bizizm hiç yk!formasyonu nie düşnyrm?hiç olmazsa özel okullarda şansmz var ordada formasyn istyrlar!bir bayanm evlym ve heryerde çalşamyrm..ewde otrmak temzlik yapmak için okumadm.çevrem artk boş bi gözle bakyr!ben onlarn boş bakacağı bi insan diilm.ama onlara göre boş bi bölmde okudm..kpss kazanamyrsn gerizekalı mualmesi göryrsn!aman bak bi snavı bile kazanamyrlar!!!!!!…ben salağm evet çünkü severek okdğm bi bölmü mesleğmi icra etmedn evde herkese imrenerek bakyrm…yazk valla ..inan bilsydm otrur 1 yıl diil 4 yıl öss hazrlanrdm…şimdi formasyn alabilyrmym die arştryrm ama kimse doğru bi bilgi vermyr.niyetm kpss atanp öğretmn olmak diil sadece vaktmi değerlndrmk artk..devt bizi unuttu dışarı çıkalm protsto edlm diyyolar cesr arkadaşlar ama inn boşşş!sadece ağlayan BEBEĞE mama veryorlar!bize ise ağlaynca kes sesini senn torpiln yk diyolar…bide torpil bulpta işe girenler var…burasıda çk ayrı..neyse açtk ağzmızı kapatamyrz…eğer kırıcı bişeyler dedysmde hiç kimse kusra bakmasn…keşke koşllar el versede öğretmen öğretmen olsa …bizlerde işlermzn başnda…bütn isyan ednlern derdide iş zaten yoksa kimse kimsenn ekmeğni istemyr…

 3. Bence siz bölümünüzün anlamını bilmeden okumussunuz eğer şuanda bir yerlere gelemiyorsanız oturun birazda özleştiri yapın acaba ben okudugum bölüm itibarıyla yeterli miyim ?
  Ki yorumlardada anlaşılıyor bilmeden okumuşsunuz bence o kadar küçmsenecek yada basite alınaca kbir bölüm degil yeterki gerekli olna bilgiye ve cesarete liderlik vasıflarına sahip olalım .

 4. arkdaşlar size hak veriyorum ben rekreasyon okuyorum formayon verilmesine çok sevindim kendi bölümüme bu beni en azından teselli ediyor bende çok umutsuz başladım bu bölüme ama çok seviyorum bölümümü burdan çok şey öğrendim umudunuzu kaybetmeyin illaki bir gün batan güneş doğacak….

 5. Bu SPOYDER (Spor Yöneticileri Derneği) ne işe yarar Allah aşkına,bilen var mı???
  Hala iki senelik bayat haberlerle dolu internet sayfası!..

 6. biri öyle diyor biri böyle diyor ben 2.sınıf yöneticilik öğrencisiyim kime inanalım biz yol yakınken dönsem mi ne yapsam

 7. Çok yanlış bir bilgi. Spor yöneticiliği mezunları formasyon alabiliyor. Akdeniz ve Anadolu üniversiteleri formasyon verdi geçen sene. Aslında tüm bölümlerden mezun olanlar kendi bölümüyle ilgili olarak formasyon alabilir ama öğretmenlik yapabilmesi için formasyon yetmiyor. Hangi bölümlerden öğretmen olunacağı mevzuatta belirtilir. Spor yöneticiliği formasyon alabiliyor ama öğretmen olamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir