Spor Yöneticisinin Tanımı - sporyoneticiligi.com

Spor Yöneticisinin Tanımı

spor yoneticisinin tanımı

Spor Yöneticisinin Tanımı

  • Ekim 15, 2010
  • 2 yorum
Spor yöneticisi, “sporun hizmet ve faaliyetlerinin sevk ve idaresinde çeşitli şekillerde görev alan (başkan, idareci, antrenör vs.) bu hizmet faaliyetlerinin yürütülmesinde emeği geçen profesyonel ya da gönüllü bireyler” olarak ifade edilmektedir.

Spor yöneticisi, beden eğitimi ve spor alanlarında amaçlanan hedeflere ulaşılabilmesi ve işlerin yerine getirilebilmesi için, spor kurumlarında çalışan insanları teşkilatlandıran, emirler veren, çalışmalarını aynı amaca yönlendirip düzenleyen, her türlü sorumluluğu üzerine alan ve işleyişi denetleyen kişidir. Bir başka ifade ile spor yöneticisi, spor hizmet ve faaliyetlerinin sevk ve idaresinde çeşitli şekillerde görev alan ve teşkilatlarını, kuruluş amaçları doğrultusunda başarıya götürecek işleri yürüten yetkili ve sorumlu kişilerdir ( Fişek, 1998 ).
Günümüzde artık spor yöneticiliği bir meslek olarak kabul edilmekte ve spor yöneticisinin çağdaş yöneticide bulunması gereken tüm özelliklere sahip olmanın yanında sporu, yönetimi bilen, insan, toplumu ve sporcuyu tanıyan, spor örgütlerinin amaçları doğrultusunda severek, isteyerek ve bilinçli bir şekilde fedakârca sevk ve idare görevini yerine getiren kişidir ( İmamoğlu, 1992 ).
Spor yöneticisi, “spor hizmet ve faaliyetlerinin uygulanmasında çeşitli şekillerde görev alan, bu hizmet ve faaliyetlerin yürütülmesinde emeği geçen görevlilerdir”. Spor yöneticisi, “spor hizmetlerini amaçlara göre planlayan düzenleyen, yönetimi ayakta tutan ve yaşam veren kişidir” ( Sunay, 1998).
Spor yöneticileri, örgüt hedeflerini çok iyi tanımalı ve örgüt hedeflerini birlikte çalıştığı kişilere çok iyi yansıtmalıdır. Ayrıca, personelin bireysel ihtiyaçlarına ve özellikleri uygun bir ortam hazırlamalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

2 yorum “Spor Yöneticisinin Tanımı

  1. Spor Yöneticisinin Tanımı
    Spor yöneticisi, “sporun hizmet ve faaliyetlerinin sevk ve idaresinde çeşitli şekillerde görev alan (başkan, idareci, antrenör vs.) bu hizmet faaliyetlerinin yürütülmesinde emeği geçen profesyonel ya da gönüllü bireyler” olarak ifade edilmektedir.s.yönet.bır rehber bır yol gostericidir.formasyon verılmesının turk sporuna katkısı olacaktır.saygılarımla cht gur.hakkari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir