Olimpiyatlar

1906 Atina Olimpiyatları

Özet

Olimpiyatları, (1906 Ara Olimpiyatlar olarak da anılmaktadır) Yunanistan’ın Atina kentinde düzenlenmiştir. Oyunlar için resmen “Olimpiyat kelimesi kullanılmamaktadır. Çünkü 3. ile 4. oyunlar arasında organizasyon gerçekleşmiştir.

1906 Atina Olimpiyatları
1906 Atina Olimpiyatları

Olimpiyatları, (1906 Ara Olimpiyatlar olarak da anılmaktadır) Yunanistan’ın Atina kentinde düzenlenmiştir. Oyunlar için resmen “Olimpiyat kelimesi kullanılmamaktadır. Çünkü 3. ile 4. oyunlar arasında organizasyon gerçekleşmiştir.

Müsabakalar sonucunda madalya dağıtıldığı halde, bu madalyalar IOC tarafından tanınmamaktadır.Yunanlılar tertipledikleri ilk Modern Olimpiyat Oyunları’nın öylesine etkisi altında kalmışlardı ki; Modern Olimpiyat Oyunları’nın 10. yıldönümüne rastlayan 1906 yılında özel bir olimpiyat düzenlemek için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne başvurmuşlardı. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Modern Olimpiyat Oyunları hakkındaki kuralları son derece kesin ve katıydı.

Olimpiyat Oyunları her dört yılda bir, dünyanın bir başka ülkesinde yapılacaktı. Bu nedenle Yunanlıların bu önerilerinin kabulü mümkün değildi. Ancak Modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu bulunan Baron Pierre de Coubertin’in araya girmesiyle Yunanlıların bu isteği şartlı olarak onaylandı. Düzenlenecek oyunlara “Ara Olimpiyat” adının verilmesi uygun görüldü. Bu olimpiyata katılmak için Milli Olimpiyat Komiteleri’nin amatörlük onayları aranmayacak; şampiyonluğu kazanan ülkelerin milli marşları çalınmayacak ve bayrakları göndere çekilmeyecekti. Bu Ara olimpiyata katılabilmek için o ülkenin uyruğundan olmak yeterli görülecekti.


Bu şartlar altında 1906 Atina Ara Olimpiyat Oyunları’na 20 ülkeden 7’si bayan, 877’si erkek olmak üzere 884 sporcu katıldı. Bu sporcu sayılarının büyük çoğunluğunu ev sahibi Yunanistan’ın sporcuları oluşturmaktaydı. Türkiye’den de 30 sporcu Atina’ya gitmişti. Böylelikle 1906 Atina Ara Olimpiyat Oyunları’nda atletizm, cimnastik, eskrim, güreş ve futbol dallarında İstanbul’dan 8 Rum, İzmir’den 1 Ermeni, ve 10 İngiliz, Selanik’ten de 1 Musevi ile 10 Rum Osmanlı Devletini temsil etmişlerdi.


Atletizm
Konstantin (Dereceye giremedi)
Aleko Celepoğlu (Dereceye giremedi)
B.Murmuris (Dereceye giremedi)
M.Darıcas (Dereceye giremedi)
Eskrim
A.Kritikas (Dereceye giremedi)
Güreş
Manolas Karucakis (Dereceye giremedi)
Cimnastik
Niko Alibrantis (Heptatlonda 37 kişi arasında 90 puanla 7 kişi ile 7.liği paylaştı.)


Yorgo Alibrantis (10 metrelik ipe tırmanma yarışmasında 114 saniyelik derecesiyle Dünya Rekoru kırarak birinciliği kazandı. Bu yarışma ertesi yıl resmi yarışmalar listesinden çıkarıldığından Dünya rekoru hala Tatavla Heraklis’e aittir.)


Danimarka’ya 5-1 yenildikten sonra Selanik’i 3-1 yenen ve Atina Karması’nın maça çıkmaması karşısında hükmen galip sayılarak ikinciliği kazanan İZMİR FUTBOL KARMASI şu kadrodan oluşuyordu:
E.Charnaud
Z.Kuyumcuyan
E.Giraud
J.Giraud
H.Holly
P.de Fontaine
D.Whittal
A.Whittal
G.Whittal
H Whittal
E.Whittal
Atina Karması’na 5-0, İzmir Karması’na 3-1 yenildikten sonra Danimarka Karmasıyla maç oynamasına rağmen üçüncülüğü kazanan SELANİK FUTBOL KARMASI’nın kadrosu ise şöyleydi:
G.Vaporis
M.Pintos
A.Tegos
N.Pentzikis
I.Kyrou
G.Sotıadıs
V.Zarkadıs
D.Mitchopoulos
A.Karaonnidis
I.Abott
İ.Sarıkadis
Böylece Türkiye’den giden sporcular 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile 1906 Atina Ara Olimpiyat Oyunları’ndan yurda döndüler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir