Kategorisiz

Atletizm Sporunda İlkler

Özet

Atletizmde düzenli yarışlar ilk kez 1825’te Londra’da yapıldı. – Modern anlamdaki atletizmin başlangıcı, İngiltere’de ilk resmi yarışmaların yapıldığı 1840 yılı kabul edilir. – 1861’de ilk atletizm kulübü İngiltere’de, “Mincino Lane Athletic Club” ismiyle kurulmuş ve 1866’da da ilk şampiyona düzenlendi. […]

Atletizmde düzenli yarışlar ilk kez 1825’te Londra’da yapıldı.
– Modern anlamdaki atletizmin başlangıcı, İngiltere’de ilk resmi yarışmaların yapıldığı 1840 yılı kabul edilir.
– 1861’de ilk atletizm kulübü İngiltere’de, “Mincino Lane Athletic Club” ismiyle kurulmuş ve 1866’da da ilk şampiyona düzenlendi. 1877’de de İngiltere ve İrlanda atletleri ilk uluslararası karşılaşmayı yapmışlardır.
– Günümüzde tüm dünyada uygulanan atletizm kuralları, 1912’de Stockholm’de 5. Olimpiyat Oyunları yapıldıktan sonra kurulan ve bugün 181’den fazla ülkenin üye olduğu uluslararası bir kuruluş olan (İnternational Ameteur Athletic Federation) Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından saptandı. Merkezi Londra’da olan IAAF 1913’te kuruluşunu tamamlay***k Birleşmiş Milletler’in de ilk genel sekreteri olan Norveçli atlet Trygve Lie’yi genel sekreterliğe seçti.
– 1917’de Fransa’da kurulan bir ulusal örgütle bayanlar da atletizm yarışmalarına katılmaya başlamışlardır. Katılımın artması nedeniyle 1921’de de Bayan Spor Federasyonu (FSFI) kurulmuştur.
– 1928 Oyunları, IAAF ve FSFI’nın ortak gözetimi altında beş dalda yapılmış, ancak 1936’da IAAF’in, bayan atletizm yarışmalarını da müsabakalara katmasıyla FSFI feshedildi.
– Atletizm, 1896’dan beri olimpiyatların en temel spor dallarından biri olmuş, resmen tanınan ilk Dünya Kupası 1977’de, ilk Dünya Atletizm Şampiyonası 1983’te yapıldı.
– Olimpiyatlarda bayanlar arası yarışmalar düzenli olarak 1967’de düzenlenmeye başlandı. Olimpiyat Oyunları’nın dışında kalan uluslar arası yarışmalara katılacak atletlerin saptanması konusunda ortaya çıkan anlaşmazlıklar, 1979’da Atletizm Kongresi’nin (TAC) kurulmasına yol açtı.
– Yurdumuza atletizmi ilk sokan ise, Galatasaray Lisesi’nin Fransız asıllı beden eğitimi öğretmeni Curel’dir. 1870 yılında ilk idman bayramını düzenleyerek, öğrencileri Kağıthane’ye götürmüştür. Burada koşu, atma, atlama yarışları yaptırdı.
– Türkiye’de gerçek anlamda atletizm, 1896 yılında İstanbul’da Kurtuluş Kulübü’nde başladı. Bu kulübün atletlerinden Constantin Devecis ve Çelebioğlu, 1906 yılında Atina’da düzenlenen ara olimpiyat oyunlarına katılmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir