Bilgi Bankası Kategorisiz

Çocuklar İçin Sporun Önemi

Özet

Çocuklar için spor neden önemli? Okulların tatil olduğu şu günlerde pek çok aile şimdiden çocukları için yaz sporları rezervasyonu yaptırmaya başladı bile. Ancak çocuğa uygun sporu seçmek gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. […]

Çocuklar için spor neden önemli?
Okulların tatil olduğu şu günlerde pek çok aile şimdiden çocukları için yaz sporları rezervasyonu yaptırmaya başladı bile. Ancak çocuğa uygun sporu seçmek gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muharrem İnan, ailelerin spor eğitmenleri ile birlikte çocuğa uygun olan sporu seçmesinin doğru olacağını belirterek “Öncelikle erken yaşta spora başlamanın pek çok avantajı vardır. Bunların arasında en önemlisi çocuğa düzenli spor yapma alışkanlığının kazandırılmasıdır. Fiziksel aktivite; durağan yaşam ve obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca; kas-iskelet sistemi gelişimini olumlu yönde destekler. Bunlara ek olarak çocuğun sosyalleşmesine yardımcı olur, özgüvenini arttırır. Çocuğun yaşına uygun sporu seçmek önemli” dedi.

Hangi yaşta hangi spor seçilmeli?

Doç. Dr. Muharrem İnan, hangi yaşta hangi sporun seçilmesi gerektiği konusunda ise şunları söylüyor:
“Yüzme tüm yaşlar için uygun bir spor olmakla birlikte, futbol ve basketbol gibi sporlar çocukların koordinasyonlarının yeterli duruma geldiği 6 yaş ve sonrası için uygundur. Zıplama gerektiren voleybol ve basketbol sporları boy uzamasına katkıda bulunacağı için çocukların bu tür sporlara özendirilmesi önemlidir. Tabiî ki bunlar için kesin olarak bir kural koymak mümkün değildir ve çocuğun kendi istekleri doğrultusunda bir spora yönlendirilmesi önemlidir. Şunu da unutmamak gerekir ki sporun etkisi sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsaldır ve ekip çalışmasına yatkın bireylerin gelişmesine yardımcı olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir