Kategorisiz

Güreş Sporunda İlkler

Özet

Güreş, M.Ö 776’dan itibaren Olimpiyat Oyunları’nda yer almaya başladı. – Greko-romen ve serbest güreş sitilleri, ilk olarak 19. yy’ın sonlarında, Eski Yunan ve Roma güreşlerinden esinlenerek ortaya çıktı. – Greko-romen güreş, 1896’da Olimpiyat Oyunları’na alındı. – Serbest güreş önceleri profesyonel […]

Güreş, M.Ö 776’dan itibaren Olimpiyat Oyunları’nda yer almaya başladı.
– Greko-romen ve serbest güreş sitilleri, ilk olarak 19. yy’ın sonlarında, Eski Yunan ve Roma güreşlerinden esinlenerek ortaya çıktı.
– Greko-romen güreş, 1896’da Olimpiyat Oyunları’na alındı.
– Serbest güreş önceleri profesyonel sporken, 1888 yılından itibaren amatör spor oldu ve Uluslararası Amatör Spor Birliği’nce tanındı.
– Serbest güreş, ilk kez 1904’te St. Lous Olimpiyatları’nda resmi olarak uygulandı.
– Serbest stilde ilk Avrupa Şampiyonası 1929’da düzenlendi.
– Uluslararası Amatör Güreş Federasyonu (FİLA) 1912’de kuruldu. Merkezi İsviçre’nin Lozan kentindedir.
– 1992 yılında alınan bir kararla, FİLA’nın profesyonelliği tanınarak federasyon, Uluslararası Güreş Federasyonu Birliği oldu.
– Avrupa’da ilk defa yabancı pehlivanlarla boy ölçüşen güreşçimiz, Koca Yusuf’tur.
– 1899’da Kara Ahmet Paris’te, Paul Pons ve Laurent de Bakerca’yı yenerek grekoromende Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı.
– Türkiye’de modern anlamdaki greko-romen stil güreş çalışmalarına 1910 yılında başlandı.
– Türkiye’de ilk Güreş Federasyonu, Cumhuriyet’in ilanından önce 1922 yılında, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı bünyesinde yer aldı.
– İlk güreş federasyonu başkanlığını da Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü’nün kurucularından Ahmet Fetgeri Bey yaptı.
– Türkiye, 1923 yılında FİLA’ya üye olmuştur.
– 1924 Paris Olimpiyat Oyunları, Türk güreşçileri için uluslararası alandaki ilk ciddi deneyim olmuştur. Bu olimpiyatlara katılan takımımız Seyfi Cenap Berksoy, Fuat Akbaş, Dürrü Sade, Mazhar Çakar ve Tayyar Yalaz’dan oluşmuş ve takımımızı hazırlayan Raol Peter adındaki Macar antrenör, Türkiye’deki minder güreşinin kurucusu olmuştur.
– 1932 yılında güreşçilerimiz ilk kez, Balkan Şampiyonası’na katılmış 5 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak, takım halinde de birinciliği elde etmişlerdir.
– Türkiye’de ilk Serbest Güreş Şampiyonası 1935’te düzenlendi.
– 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’na grekoromen stilde 61 kg güreşçimiz Yaşar Erkan altın madalya kazanarak, olimpiyatlardaki ilk birinciliğimizin sahibi oldu.
– 1938 yılında Estonya’nın başkenti Tallin’de yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ağır sıklet güreşçimiz Çoban Mehmet Avrupa üçüncüsü olmuştur. Bu Avrupa Güreş Şampiyonası’ndaki ilk derecemizdir.
– 1946 yılı Ekim ayında Stockholm’de yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası’nda Türk güreşçileri, 3’ü altın, 2’si gümüş ve 2’si de bronz olmak üzere yedi madalya kazanmışlardır. Bu madalyalar Türk güreşçilerine ilk Avrupa Şampiyonluğu’nu getirdi.
– 1950 yılında Stockholm’de yapılan Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası’na ilk kez katılan millilerimiz 1 altın, 4 gümüş, 2 bronz madalya kazanırken, 1951 yılında Helsinki’de yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’na ilk kez katılan güreşçilerimiz, büyük bir başarı göstererek sekiz sıkletin 6’sında altın, birinde bronz madalya kazanmış ve takım sıralamasında dünya birincilğine ulaşdi.
– 1956 yılında ise ilk kez İstanbul’da İnönü Stadı’nda Dünya Kupası Güreş Müsabakaları düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir