Kategorisiz

İdeal Spor Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalı

Özet

İDEAL SPOR AYAKKABISI: Spor ayakkabısı ve spor yapılan zeminin özellikleri alt ekstremitede (ayak, bacak diz) karşılaşılabilecek yaralanmaların sıklığı ve ciddiyeti açısından önem taşımaktadır. Ayakkabı ile zemin arasındaki etkileşim ayakta ve bacakta oluşacak yüklerin en önemli belirleyicidir. Bu etkileşim alt ekstremitede […]

İDEAL SPOR AYAKKABISI:
Spor ayakkabısı ve spor yapılan zeminin özellikleri alt ekstremitede (ayak, bacak diz) karşılaşılabilecek yaralanmaların sıklığı ve ciddiyeti açısından önem taşımaktadır. Ayakkabı ile zemin arasındaki etkileşim ayakta ve bacakta oluşacak yüklerin en önemli belirleyicidir. Bu etkileşim alt ekstremitede kas, kiriş, bağ, kemik ve kıkırdaklarda yaralanmalara neden olabilir. Bu sorun hareket kinematiği içerisinde kalça ve bele kadar yansıyabilir. Ayakkabı ve zeminin yanı sıra yapılan aktivitenin türü/tipi, hareketlerin tekrar sayısı, vücut ağırlığı (kilo), anatomik sorunlar da oluşabilecek yaralanmalar üzerinde etkili/belirleyici olmaktadır. Spor yaptığımız zeminde değişiklikler yapma şansımız yok ise öncelikli yapmamız gereken ayak yapımız, basış özelliklerimiz ve spor yaptığımız zemine en doğru/uygun ayakkabıyı seçmektir. Doğru/uygun ayakkabı seçimi ile alt ekstremite de karşılaşılabilecek birçok sorunun görülme oranını azaltmak olasıdır.
Spor yapılan zeminin esneme ve sürtünme özellikleri yaralnmalar açısından önemlidir.. Esneme özelliği iyi olan bir zemin kemiklere, eklemlere, kirişlere binecek yükleri; sürtünme özellikleri az olan zemin ise eklemlere, bağlara binecek yükleri ciddi oranda azaltır. Yumuşak zemin kronik aşırı kullanım sorunları (tendinit, stres kırığı gibi) yanı sıra düşmeler sonucunda meydana gelecek akut ezilmelere karşı da koruyucu özelliklere sahiptir. Diğer önemli bir nokta da zeminin sürtünme direncider. Spor yapılan zemindeki yüksek sürtünme direnci dokuların (özellikle eklemler ve bağlarının) yaralanma riskini artırır. Zemine uygun ideal bir spor ayakkabısı kullanımı (halı saha, çim, toprak için uygun krampon yüksekliği, taban yapısı gibi) ile yaralanma oranları ciddi şekilde azaltılabilir.
İDEAL KOŞU/YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI:
İdeal koşu ayakkabası öncelikli olarak 2 ana fonksiyona sahip olmalıdır.
1) Şok absorbe edici bir taban desteği
2) Koşu sırasında ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol edici bir yapı.
Çoğunlukla bu iki özelliği bir ayakkabıda aynı anda bulmak zordur. Yeni bir ayakkabı almadan önce kullanılan eski ayakkabının iyi bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Ayakkabıyı masanın üzerine koyup arkadan bakarak ayakkabı da içe veya dışa doğru bir bozulma olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer böyle bir sorun var ise ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol edici özelliği olan bir ayakkabıyı tercih etmek gerekir. Böyle bir ayakkabı ile yaralanmalar bölümünde anılan “shin splint, aşil tendiniti” gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı da azaltılabilir. Eski ayakkabının 2. olarak orta bölümünü kontrol etmek gerekir. Eğer orta bölümde yeni haliyle karşılaştırılınca yaklaşık %10’luk bir çökme var ise ayakkabıyı değiştirmekte fayda vardır. Eğer çökme iç tarafta fazla ise ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol edici bir ayakkabı tercih edilmelidir. Diğer önemli bir özellik de ayakkabının ağırlığıdır. Olabildiğince hafif bir ayakkabı seçmekte fayda vardır. Ayrıca ayak anatomisi (özellikle taban ile ilgili)sorunlar var ise önerilen uygun taban destekleri kullanılmalıdır.Eğer ayak ile ilgili anatomik vb. bir sorun yok ise ayakkabıda şok absorbe edici özelliği ön plana çıkarmak uygun olabilir. Kullanılan eski ayakkabı ile ilgili sorun yok ise ayakkabıyı kullanmaya devam edilmelidir veya aynı model ayakkabının yenisi tercih edilmelidir. Yeni ayakkabıyı antrenmanlarda denemeden direkt yarışlarda kullanmak olası sorunlar açısından yarış için riskli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir