Kategorisiz

İdeal Takım Kurmanın Yolları

Özet

Hepimizin hayatta başarmak istediği hayaller vardır. Ve her zaman hayallerimizin zaman kaybı veya gerçekçi olmadığını iddia edenler vardır. ayrıca bu insanlar hayallerinizin neden gerçekleşemeyeceği konusunda da size istemeyeceğinizin kadar çok sebep sunabilir. Son olarakta sizi zor zamanlarınızda destekleyecek ve hayallerinizin […]

Hepimizin hayatta başarmak istediği hayaller vardır. Ve her zaman hayallerimizin zaman kaybı veya gerçekçi olmadığını iddia edenler vardır. ayrıca bu insanlar hayallerinizin neden gerçekleşemeyeceği konusunda da size istemeyeceğinizin kadar çok sebep sunabilir. Son olarakta sizi zor zamanlarınızda destekleyecek ve hayallerinizin güzelliğine inananlar vardır. Bu tür insanlar ‘hayalinizdeki takımı’ oluştururken hayatınızı çevreleyecek kişilerdir.
SİNERJİ
Sinerji ortak bir hedefe doğru ilerleyen ve sonucun parçaların bütününden oluştuğu harmoni içinde bir takım çalışması olarak tanımlanır. Daha basit şekliyle, belli bir hedef için çalışan birbirine benzer kişilerin takım çalışması birey performansına her zaman üstünlük sağlar.
Doğada canavar türü hayvanlar ve kuşlar sinerjik bir tutum içinde uzun zamanlar beraber çalışmışlardır. Kazların uçma şekli bize en güzel örnektir. Kazlar “v” biçiminde uçarlar ve bu çabalarıyla sürüdeki diğer arkadaşlarına yardım etmiş olurlar. Lider yorulduğu zaman sürünün arka tarafına doğru uçar ve sırayı öndekilere bırakır. Eğer bir kuş habersiz ya da yalnız kalırsa hemen onu sürüye çeker ve yeniden katılmasını sağlar. Dişi aslanlar da aynı şekilde avlanmaya yalnız gitmezler. Yetişkin dişiler sinerji içinde avlanır ve böylece bütün üyeler avdan yiyebilir.
İş dünyasında, sporlarda ve aile ilişkilerinde vahşi dünyadaki hayvanlardan aslında çok şey öğrenebiliriz. Bunu gerçekleştirirken sinerji daha başarılı ve verimli olmamızı sağlar. Çok ta yetenekli olmayan spor takımları oldukça yetenekli olan takımları sadece ortak bir amaç için beraber çalışarak yenmektedir.
Dolayısıyla hayalinizdeki takımı nasıl oluşturursunuz?
1.benzer düşünme biçimlerine sahip bireylerden bir grup oluşturun.
2.grubun sayısını az tutmak hedeflerinize daha iyi odaklanmanıza izin verir.
3.takımınızla sürekli iletişim içinde olun ve toplanıldığı zaman dışardan hiçbir müdaheleye izin vermeyin(cep telefonlarını kapatın, görüşme kabul etmeyin)
4.toplantılar (antrenmanlar) olumlu ve herkes için fayda sağlayacak şekilde olmalıdır.
5.herkesin kendini yeterince verdiğinden herkes emin olmalıdır.
6.son buluşmanızdan bu yana gerçekleşen güzel olaylardan bahsedin.
7.fırsatlar ve eğilimleri paylaşın ve geri dönüp ve yardım isteyin.
Geçenlerde bir grup sporcunu koçlarıyla beraber ayda bir kez akşam yemeğine çıktıklarına şahit oldum. Yemekte spor kariyerlerinde olumlu ve olumsuz giden şeyleri tartışıyorlardı. İşte bu ideal takım hareketine iyi bir örnektir. Onlar bilinçsiz şekilde her birinin destekleyici grubu olmakta ve birbirlerine güvenmektedirler. (Kaynak: Dönüşüm: Konağı)
Orijinal Metin: www.ezinearticles.com
Çeviri: Şule Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir