Kategorisiz

İYİ ANTRENÖR OLMANIN ALTIN KURALLARI NELERDİR?

Özet

ANTRENÖR: Antrene eden ,çalıştıran anlamndaki bu kelime genellikle spor çalıştıran veya spor öğreten ,öğrettikleri spor dalında ilim yayan,ilmi bilgilere sahip olan kimselere denir.Sporcu için iyi bir öğretici ve iyi bir arkadaştır. Bir antrenör öğrettiği ana sporun yanısıra,o spora faydalı olan […]

ANTRENÖR:
Antrene eden ,çalıştıran anlamndaki bu kelime genellikle spor çalıştıran veya spor öğreten ,öğrettikleri spor dalında ilim yayan,ilmi bilgilere sahip olan kimselere denir.Sporcu için iyi bir öğretici ve iyi bir arkadaştır.
Bir antrenör öğrettiği ana sporun yanısıra,o spora faydalı olan diğer yan dalları anatomi,fizyoloji,sporcu sağlığı ve kondüsyon gibi konuları da gayet iyi bilmeli sistem ve bilimsellikten ayrılmamalıdır.
Antrenör öğrencisinin teknik ve bedensel gelişmesinin yanında onların toplumun diğer fertleriyle iyi ilişkiler kurmasını da sağlamalı ,yoplumda kişilik sahibi insalar yetiştirmelidir.Hiç bir zaman öğretmekten bıkmamalı,yorulmamalıdır.Öğrencilerinin kendisinden daha iyi olması için çalışmalı ve bndan gurur duymalıdır.
Öğrencileri arasında çok ufak yaşta olanlarıda vardır.Bunlar haftada 2-3 kez çalışmaya gelir.Ana ,babaları tarafından antrenöre emanet edilirler.Antrenör onlara öğretecekleri ile ana babadan sonra gelir.Tıpkı okullardaki öğretmenler gibi.Çoçuk Çoçuk gelişme ,öğrenme çağını yanında geçirdiği antrenörü önce gözünde büyütecek,sonra onu örnek alacaktır.
Antrenöründen öğrenecekleri onun tüm hayatını etkiliyecektir.Bu nedenle verilen herşey güzel olmalı ,antrenör hiçbir zaman kötü örnek olmamalıdır.
Antrenörün öğrencisine öğretecek bilgileri kalmamışsa onun daha iyi öğrenebileceği yüksek kuşaklı ve daha bilgili ,tecrübeli antrenörlere göndermelidir.Ayrıca diğer salonlarada giderek ,oradaki çalışmalarıda izlemelerini tekniklerini diğer emsalleri ile karşılaştırma olanağı bulmasını öğrencilerine söylemelidir.
İYİ BİR ANTRENÖR OLMANIN ALTIN KURALLARI:
1-Antrenör herşeyden önce öğrencilerine iyi örnek olmalıdır.Dürüst davranmalıdır.
2-Maddi olmamalıdır ve öğrencilerinin güvenini sarsmamalıdır.
3-Öğrencileri arasında belirgin bir ayırım yapmamalıdır.
4-Kendisine sorulacak sorulara daima hazırlıklı olmalı ,soruları biliyorsa nezaketle cevaplamalı ,bilmediği soruları araştırıp sonra cevaplayacağını belirtmeli,bu nedenle yalan yanlış öğrenmekten kaçınmalıdır.
5-Kendisini hiçbir zaman büyük görmemeli,ben şöyle yaparım veya yapardım gibi konulardan kaçınmalı bu tekniği benim gibi yapın gibi kendinden örnekler vermemelidir.
Eğer öğrenci böbürlenen antrenörün hiçte o meziyetlere sahip olmadığını öğrendiğinde ,hocası gözünden düşecek,küçülecek ve güvenini yitirecektir.
6-Öğrencisine sert davranmamalı ,yanlışları düzeltirken onları kırmamalı ,cezalandıracaksa bunu gizli yapmalı ,gerekirse özel larak konuşmalıdır.Ciddi bir otorite kurmalı,fakat gerektiğinde gülmesini bilmelidir.
7-Öğrencilerine yolu göstermeli ve olların ayn yolda kalmalaını sağlamalıdır.
8-Öğrencilerine mesuliyet vermeli ,gerekirse küçük görevlerle vazifelendirmeli,bazılarını kendisine yardımcı seçmelidir.
9-Öğretirken sıkıcı olmamalı,aynı şeyleri tekrar yerine değişik konulara,tekniklere ve oyunlara yer vermeli değişik öğretim tekniklerine baş vurmalıdır.
10-Tenikleri hayattan örnekler vererekPrensiplerle açık ve öz bir şekilde anlatmalı
11-Öğrettiklerinin doğru öğrenilip öğrenilmediğini kontrol etmeli,yanlışları sabırla düzeltmelidir.
12-Her öğrencisinin kuvvet derecesini bilmeli ve ona göre çalıştırmalıdır.Kuvvetli-kuvvetsiz ,küçük-büyük değişik yapıdaki bir gurubu çalıştırırken aynı anda hapsinin beyin ve yapısına hitap edebilmelidir.Vazife ve iş taksimini buna göre yapmalıdır.
13-Dersi her her öğrencinin anlayacağı bir tempoda sürdürmelidir.
14-Her tekniğin ve her hareketin sevilerek yapılmasını sağlamalı,onları refleks hale gelinceye kadar tekrar ettirmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir