Kategorisiz

Karetede İlkler

Özet

1920’li yıllarda Funakoshi Gichin’in Japonya’da lanse ettiği dövüş biçimi geliştirilerek, Karate ismini almış ve örgütlü bir spor dalı olarak kuralları saptanmıştır. Japonya’da ilk karate şampiyonasını düzenleyen Japon Karate Federasyonu da 1948’de kurulmuştur. – Karate Türkiye’ye 1962 yılında judo ile beraber […]

1920’li yıllarda Funakoshi Gichin’in Japonya’da lanse ettiği dövüş biçimi geliştirilerek, Karate ismini almış ve örgütlü bir spor dalı olarak kuralları saptanmıştır.
Japonya’da ilk karate şampiyonasını düzenleyen Japon Karate Federasyonu da 1948’de kurulmuştur.
– Karate Türkiye’ye 1962 yılında judo ile beraber girdi.
– Hakkı Koşar, Türkiye Amatör Karate Organizasyonu’nu kurdu ve 1978 yılında Avrupa Karate Federasyonu Teknik Komitesi’ne seçildi.
– Karate 1980 yılında Judo Federasyonu bünyesine alınarak resmileştirildi ve 1990 yılında bağımsız olan federasyonun başkanlığına Hakkı Koşar atandı.
– 1993 yılında ise yapılan seçimleri kazanan Aybars Kılıhan seçimle gelen ilk federasyon başkanı oldu.
– Karatede uluslararası alandaki ilk başarımız, 1983’te Yugoslavya’nın Usküp şehrinde düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası’nda elde edilen Avrupa ikinciliğidir.
– 1989 yılında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan 3. Dünya Karate Şampiyonası’nda 70 kiloda genç karateci Haldun Alagaş Dünya Şampiyonu oldu.
– 1989’da Paris’te düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda İlyas Gencer birinci gelerek Türkiye adına karatede ilk Avrupa Şampiyonluğunu elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir