Bilgi Bankası Kategorisiz

Kasların Çalışma Sırası

Özet

Çalışma prensibi ve verimlilik açısından önemlidir. Kaslar büyükten küçüklere doğru çalıştırılmalıdır. Geniş kaslarınız yeterince gelişmişse zayıf olan kasları çalışmakla başlayabilirsiniz. Genelde şu sıra ile çalıştırmayı tercih etmelisiniz:   Quadriceps (Bacak) Pectoralis (Göğüs) Latissimus (Sırt) Hamstring (Arka Bacak) Deltoid (Omuz) Calf […]

Çalışma prensibi ve verimlilik açısından önemlidir. Kaslar büyükten küçüklere doğru çalıştırılmalıdır. Geniş kaslarınız yeterince gelişmişse zayıf olan kasları çalışmakla başlayabilirsiniz. Genelde şu sıra ile çalıştırmayı tercih etmelisiniz:

 

Quadriceps (Bacak)

Pectoralis (Göğüs)

Latissimus (Sırt)

Hamstring (Arka Bacak)

Deltoid (Omuz)

Calf (Baldır)

Triceps (Arka Kol)

Biceps (Pazu)

Forearm (Ön Kol)

Wrist (Bilek)

Abdominal (Mide ve Karın)

 

Bu kuralın önemi şudur: Geniş kasların büyümesi için daha çok çalışması gerekir. Eğer Triceps’lerinizi çok yorarsanız, göğüs kaslarınız için en verimli olan “Bench Press” hareketini, triceps kaslarınız bitkin olacağından, çok etkili ve ağır kilo ile yapamayacaksınız ve bundan dolayı göğüs kaslarınız iyi gelişmeyecektir.
Bacak için en verimli hareket olan “Squat” tan evvel mide ve karın kaslarınızı yorarsanız, Squat hareketindeki veriminiz düşecektir. Çünkü mide ve karın kasları squat hareketi için çok önemlidir ve bacak çalışmasından evvel çalıştırmaktan kaçınılmalıdır.

Kaynak:iticu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir