Kategorisiz

Kuvvette Devamlılık

Özet

Tüm organizmanın yorgunluğa karşı koyabilme yeteneği veya kapasitesi olarak tanımlanabilir. Oldukça yüksek bil seviyede kuvvetin uygulanabilmesi ile birlikte, ayrıca kuvvetin her tür engele ve zorluğa rağmen uygulanmasının olanaklı kılındığı bir yetenektir. Bunun en belirgin göstergelerinden birisi, çok eski zamanlardan beri […]

Tüm organizmanın yorgunluğa karşı koyabilme yeteneği veya kapasitesi olarak tanımlanabilir. Oldukça yüksek bil seviyede kuvvetin uygulanabilmesi ile birlikte, ayrıca kuvvetin her tür engele ve zorluğa rağmen uygulanmasının olanaklı kılındığı bir yetenektir. Bunun en belirgin göstergelerinden birisi, çok eski zamanlardan beri bilinen maksimum sayıda yapılan sınav hareketidir. Bu harekette, vücut ağırlığı tarafından meydana getirilen direnç, oldukça uzun sure karşı konulmak durumundadır. Yine karın ve ters mekik hareketleri, maksimal sayıda yapıldıkları zaman, bölgesel olarak kuvvette devamlılığın geliştirilmesinde etkili olurlar.
Kürek, yüzme, kros, orta mesafe koşuların bir kısmı, basketbol, hentbol ve benzeri oyunlar gibi sportif etkinlikler, performansın 60 saniye ile 8 dakika arasında değiştiği sporları kapsar. Bu nedenle, bu sporlarda kuvvette devamlılık, performansın olumlu yönde olmasının en önemli belirleyicilerinden birisidir (Açıkada, Ergen, 1990).
a. Dönüşümsüz Kas Dayanıklılığı
Dönüşümsüz kas dayanıklılığı ya öğelerin (bir sporun serileri) bölümlerinin yarışmada kullanılan yeğinlikten biraz daha yüksek bir değerde tekrarlanması yoluyla ya da ağırlık antrenmanı ile geliştirilir. İkinci durumda kişi kendi doruk düzeyinin %50-80’l civarında bir yük kullanmalıdır ve tekrar sayısı da 10-30 arasında olmalıdır (şekil 105). Cimnastikçiler, güreşçiler, judo v.b. bu yöntemden en fazla faydalanan sporcular arasındadırlar. Sporcularının gereksinimlerinin çok karmaşık olduğunu göz önünde bulundurarak kişi dönüşümsüz kas dayanıklılığı ile diğer kuvvet bileşenlerini bir araya getirmelidir bu da açıkça diğer yöntemlerin de kullanılmasını gerektirecektir.
b. Dönüşümlü Kas Dayanıklılığı
İki dakikayı aşan bir verim süresine sahip olan tüm dönüşümlü sporlar, dönüşümlü kas gelişimini, verim gelişimini sağlayacak ana etmenlerden biri olarak ele almalıdır. Buna göre yüzme (400-1500m), kano (1000-10000m), kürek, sürat pateni, kayak kros ve bunun gibi sporlar bu kuvvet bileşeninin yetkinliğinden faydalanabilirler. Sporun özelliklerine uygun bir kuvvet antrenman programı modeli yaratmak için kişi alıştırmaları öyle bir biçimde gerçekleştirmelidir ki kas kasılması evreleri ve gevşeme evreleri birbirini izlemelidirler.
Yukarıda sıralanmış olan sporların çoğunda aerobik dayanıklılık en önde gelen bileşen olmasa bile önemli bir bileşendir. Kuvvet ve özellikle de kas dayanıklılığı da birer anahtar öğedir, çünkü yukarıdaki sporların bir çoğunda sporcular su direncine karşı etkinliklerini sürdürürler. Bir kuvvet antrenman programı mesafeyle ve sporun nesnel gereklilikleriyle ilişkili olmalıdır. Sonuç olarak, daha kısa süreli sporlarda (örn. 400m. Yüzme, 1000m. Kano) yük %40-50 arasında olmalı hatta daha yüksek değerlere ulaşmalıdır, yinelemelerin sayısı 30-100 arasında olmalıdır. Daha uzun süreli sporlar/spor dalı için yük süresi hafifçe azalırken yineleme sayısı artar (kişinin maksimumuna göre). Yinelenmelerin sıklığı ve akışı spor dalının hareket yapısı ile bağlantılı olmalıdır Buna karsın genellikle dakikada 30-50 tekrar yeterlidir. Kalp atışları, kişinin antrenman gereklerinin fizyolojik bir tepkisi olarak, Schroeder (1969) tarafından önerildiği gibi dakikada 150-160 arasında olmalıdır.
Kuvvet antrenmanında kullanılan araçların ve yöntemlerin bir özeti Harre (1981) tarafından hazırlanmış olan çizelge 27’de verilmiştir Her ne kadar Harre bu bölümde anlatılanlardan daha farklı görüşlere sahip olsa da bir kimse bu çizelgeye bakarak konuyu daha iyi anlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir