Olimpiyatlar

Olimpiyatların Unutulmaz Olayları

Özet

Unutulmaz Olaylar 1920 ANVERS Mahkemeye düşen şampiyon Bayrak yarışında birinciliği elde eden ABD ekibinde yer alan Morris, kürsüden inip boynunda madalyası ile birlikte soyunma odasına gitti. Ancak kapı kilitli olduğu için odaya pencereden girdi. Az sonra kapı dışarıdan açıldı. İçeri […]

Olimpiyatların Unutulmaz Olayları
Olimpiyatların Unutulmaz Olayları

Unutulmaz Olaylar
1920 ANVERS
Mahkemeye düşen şampiyon
Bayrak yarışında birinciliği elde eden ABD ekibinde yer alan Morris, kürsüden inip boynunda madalyası ile birlikte soyunma odasına gitti. Ancak kapı kilitli olduğu için odaya pencereden girdi. Az sonra kapı dışarıdan açıldı. İçeri girenler Moris’i hırsız zannetti ve Morris altın madalyasıyla mahkemeye düşen ilk şampiyon oldu.
1924 PARİS
Coubertin’den veda
Futbol müsabakalarına katılan Uruguay, Çekoslovakya ve Arjantinli futbolcuların gizli profesyonel oldukları anlaşıldı. Olimpizm prensiplerine aykırı olan bu olay, modern olimpiyatların kurucusu Coubertin’in Olimpiyat Komitesi Başkanlığı’ndan ayrılmasına neden olmuştu.
1928 AMSTERDAM
Hastanelik eden yarış
Bu oyunlarda ilk kez açılışta güvercinler uçuruldu ve program boyunca statta bir meşale yandı. Ayrıca 22 atletin katıldığı 800 metre bayanlar yarışında mesafenin uzun gelmesi nedeniyle 6 atlet yarışı terk etti, 4 atlet hastanelik oldu. Birinciliği kazanan Alman Linda Radge aylarca sağlığına kavuşamadı. Bu durumda 800 metre bayanlar yarışı kaldırıldı, 30 yıl sonra tekrar konuldu.
1932 LOS ANGELES
Uçan Finli oyunlara alınmadı
Son üç olimpiyatta 1500, 5 bin ve 10 bin metrelerde toplam 10 madalya alan Uçan Finli lakaplı Paavo Nurmi, maraton koşmak için Los Angeles’a gelmişti. Ancak ABD’de kendisine çeşitli hediyeler verildiği için açılışa bir gün kala profesyonel ilan edildi ve oyunlara katılmasına izin verilmedi.
1948 LONDRA
Havuzda panik
100 metre bayanlar serbest yüzme olimiyat şampiyonu Danimarkalı Greda Andersen, katıldığı 400 metre yarışının sonlarına doğru havuzda bayıldı. Boğulmak üzere olan Andersen’i tribünden atlayan bir bayan seyirci kurtardı.
1952 HELSİNKİ
Çılgın Alman
Açılış töreninde Barbara Rotraut adında bir Alman, şeref tribününden fırlayarak mikrofonu kapmak istedi. 80 bin kişiye hitap etmek isteyen üniversite öğrencisinin daha sonra akli dengesinin bozuk olduğu anlaşıldı.
1956 MELBOURNE
Macarlar başkaldırdı
Sovyetler Birliği’nin Macaristan’ı işgal etmesi oyunları tehlikeye soktu. Olimpiyatlar sırasında Macaristan-Sovyetler Birliği sutopu maçında sporcular topu değil birbirlerini kovaladılar.
1960 ROMA
Çıplak ayaklı şampiyon
Afrikalı Ababe Bikila, ülkesini çeyrek asır önce işgal eden İtalyanlara ders verircesine çıplak ayakla koştuğu maraton koşusunda birinci geldi. Bikila, olimpiyatlarda kendi bayrağı altında koşarak birinci gelen ilk yerli Afrikalı şampiyon oldu.
1964 TOKYO
Türk bayrağı çalındı
Olimpiyat köyünde asılı olan Türk bayrağının çalınmasından sonra Japon yetkililer, bayrağın bir Türk hayranı tarafından alınmış olabileceğini belirttiler. Daha sonra aynı ebatta bir Türk bayrağı bulanamadığı için, büyük ebatta bir Türk bayrağı olimpiyat köyüne çekildi.
1972 MÜNİH
Kanlı olimpiyat
Kara Eylül Örgütü’nün 200 tutuklu Filistinlinin serbest bırakılması amacıyla, İsrail kafilesine yaptığı baskın kanlı sonuçlandı. Çıkan çatışmada 11’i İsrailli, 5’i gerilla ve biri de Alman olmak üzere 17 kişi yaşamını yitirdi.
1976 MONTREAL
Kara Afrika’dan tavır
20 Afrika ülkesi, Güney Afrika ile rugby maçı oynayan Yeni Zelanda’nın oyunlardan çıkartılmasını istedi. Bu kez Uluslararası Olimpiyat Komitesi direndi ve bu isteği geri çevirdi. 20 Afrika ülkesi de bavullarını toplayıp ülkesine döndü.
1980 MOSKOVA
Sovyetler Birliği Afganistan’ı işgal edince aralarında ABD, Kanada, Federal Almanya, Japonya ve Türkiye’nin bulunduğu 66 ülke Moskova Olimpiyatları’nı boykot etti.
1984 LOS ANGELES
Sosyalistlerin intikamı
Bu kez 4 yıl önce yaşanan olay tersine döndü. Sosyalistler Moskova’nın intikamını aldı ve Los Angeles Oyunları’nı boykot etti. Yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı gerekçesiyle boykot edilen oyunlara demirperde ülkelerinden yalnızca Romanya katıldı.
1988 SEUL
Doping olimpiyatı
Toplam 33 rekorun kırıldığı Seul Olimpiyatları’nda en önemli olay Ben Johnson’un doping yapmasıydı.
1992 BARCELONA
Ufak ülkelerinde altın madalyalar kazanabildiği, ispanya nın tüm olimpiyat oyunları tarihinde topladığından daha fazla madalya topladığı ve efsane dream team in ortaya çıktığı olimpiyatlardır
1996 ATLANTA
Türkiye oyunlarda adından söz ettirdi. Halterde Naim Süleymanoğlu, güreşte ise Hamza Yerlikaya peş peşe üç kez altın madalya kazanan sporcu oldular. Hamza Yerlikaya’nın rakiplerine tek puan bile vermemesi dikkat çekti. Öte yandan oyunlara yine terör gölgesi düştü. Olimpik Park’ta patlayan bomba nedeniyle 1 ABD’li ve 1 de Türk TRT kameramanı yaşamını yitirdi.
2000 SİDNEY
Naim süleymanoğlu’nun katıldığı son olimpiyat oyunlarıdır.ayrıca maurice grenn’in yüz metre finalinde 9.79 ile dünya rekoru kırarak şampiyon olduğu olimpiyat.
2004 ATİNA
Olimpiyatlar tarihine en çok doping olaylarıyla geçti. Atina’da toplam 21 sporcunun dopingli çıktığı veya doping testine katılmadığı belirlendi. Atina’da Türk halterci Şule Şahbaz’ın dopingli olduğu saptandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir