Kategorisiz

Spor Bilimleri İle İlgili Testler

Özet

Daha Geniş Bilgi Dosyalar Kısmında Mevcuttur. TESTLER Aerobik Güç: Balke Formülü: VO2 ml/kg.dk=33.3 + ( M – 150) 0.178 ml/kg.dk (M=1 dakikada koşulan mesafe. Toplam koşu mesafesi/12) ACSM Formülü: VO2 ml/kg.dk= M x 0.2 + 3.5 (M=1 dakikada koşulan mesafe. […]

Daha Geniş Bilgi Dosyalar Kısmında Mevcuttur.
TESTLER
Aerobik Güç:
Balke Formülü:
VO2 ml/kg.dk=33.3 + ( M – 150) 0.178 ml/kg.dk
(M=1 dakikada koşulan mesafe. Toplam koşu mesafesi/12)
ACSM Formülü:
VO2 ml/kg.dk= M x 0.2 + 3.5
(M=1 dakikada koşulan mesafe. Toplam koşu mesafesi/12)
Cooper Testi:
Hedef: Aerobik Gücü indirek olarak belirlemektir. Bu testte aerobik gücün en önemli kriteri olan Max VO2 indirek olarak formül aracılığıyla hesablanır.
Ölçüm materyali: 400 m atletizm pisti veya ölçülebilecek bir mesafe. Kronometre. Düdük.
Test Protokolu: Sporcuların bir ısınma süresinin ardından 12 dakika boyunca koşmaları istenir. Bu koşabildikleri veya koşup/yürüyebildikleri mesafe ölçülür.Ve kilogramları başına kullanabildikleri oksijen miktarı aşağıdaki formüllerden henhangibirine adapte edilerek hesablanır.
Anaerobik Güç:
Lewis Formülü:
P= (ö4.5(A) öD)
(A=Vücut Ağırlığı, D=Dikey sıçrama mesafesi, metre olarak)
Sargent JumpTesti/Dikey sıçrama Testi:
Hedef: Anaerobik Gücü indirek olarak belirlemektir. Bu testte anaerobik gücün Alaktik Aanaerobik bölümü ile ilgili bize bilgi verir.
Ölçüm materyali: Mesafelerin işaretlenmiş olduğu bir duvar. Tartı.
Test Protokolu: Kişinin vücut ağırlığı ölçülür.Bir kişinin duvarda, durarak ayak tabanları yerde iken ulaşabildiği mesafe ölçülür. Daha sonra durduğu yerden sıçrayarak ulaşabildiği mesafe ölçülür. Bu iki mesafe arasındaki fark, sıçrama mesafesi olarak bulunur. Bu mesafe , metreye çevrilir ve aşağıdaki formüle adapte edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir