Bilgi Bankası Kategorisiz

Spor Sakatlığı Nedir?

Özet

Spor Sakatlığı Nedir? Spor sakatlığı en geniş anlamda, spor veya egzersiz sırasında veya esnasında meydana gelen hasarın genel adıdır.Kazalar genellikle kötü eğitim uygulamaları nedeniyle meydana gelmekle beraber yanlış ekipman donanım kullanımı, kondisyon eksikliği veya yetersiz ısınma ve germe sonucu da […]

Spor SakatlığıSpor Sakatlığı Nedir?
Spor sakatlığı en geniş anlamda, spor veya egzersiz sırasında veya esnasında meydana gelen hasarın genel adıdır.Kazalar genellikle kötü eğitim uygulamaları nedeniyle meydana gelmekle beraber yanlış ekipman donanım kullanımı, kondisyon eksikliği veya yetersiz ısınma ve germe sonucu da meydana gelmektedir.
Vücudun herhangi bir spor veya egzersiz sırasında yaralanması terimi için genellikle kasta meydana gelen bir hasar olduğu düşünülse de kemik kıkırdak gibi ilişkili dokular içeren müsküloskeletal sistem içinde hasar oluşabilmektedir.
En sık yapılan spor yaralanmaları
• Sprains ve strains
• Diz yaralanmaları
• Kas şişkinliği
• Aşil kirişi yaralanmaları
• Baldır ön kısmı kemiği
• Kırıklar
• Çıkıklar
                 
                Zarar anlaşıldığı zaman oyunu veya egzersizi durmak gerekir.Eğer oynamaya veya egzirsize devam edilirse kendimize daha fazla zarar verebiliriz.Tedavi genellikle Rice ile başlar (ağrı gidermek için, hızlı iyileşme ve şişmeyi azaltmak için buz sıkıştırma ve yükseklik kazandırma).Diğer olası tedaviler rehabilitasyon ve bazen ameliyat gerekebilir.
Bu kısım ingilizce çeviridir!
Spor Yaralanmaları nasıl tedavi edilir?
Her ne kadar RICE tekniği kullanarak daha önce herhangi bir spor yaralanma, RICE genellikle sadece bir başlangıç noktası yararlı olabilir nitelendirdi. İşte doktor veya diğer sağlık sağlayıcı, yönetmek Mayıs tavsiye veya yaralanma iyilesmektedir yardım etmek için reçete başka tedaviler vardır.
Nonsteroidal Anti-İnflamatuar İlaçlar (NSAID’ler)
Size yaralı olan an, kimyasal zarar doku hücreleri tahliye bulunmaktadır. Bu iyileşme birinci aşamada tetikler: Inflamasyon, ihale şişmiş olma, dokular nedenler ve acı. Her ne kadar inflamasyon şifa için gerekli olduğunu eğer yasaklanmamış sol, gerçekte bir iyileşme süreci yavaş olabilir.
Genellikle en (OTC) nonsteroidal anti-enflamatuar ilaç sayaç, üzerinden yapmanızı öneririz inflamasyon ve ağrı, doktorlar ve diğer sağlık personeli azaltmak için () Aspirin gibi ibuprofen NSAID (Advil 1, Motrin IB, Nuprin), ketoprofen (Actron , Orudis KT) veya naproxen sodyum (Aleve). Daha şiddetli ağrı ve iltihaplanma için, doktorlar birkaç düzine NSAID’ler reçete gücü bulunan, reçete
1 Marka adları, bu kitapçıkta yer örnek olarak verilmiştir, sadece ve dahil olduğu bu ürünler, Ulusal Sağlık Enstitüleri veya başka herhangi bir devlet kurumu tarafından kabul edildiği anlamına gelmez. Ayrıca, belirli bir marka adı bahsedilmeyen, bu demek değildir ya da ürün yetersiz olduğunu ima.
2 Tüm ilaçlar gibi, NSAID’ler yan etkileri olabilir. Olası olumsuz etkileri listesi uzun, fakat büyük sorunlar az olmasıdır. Bu bagirsaklardan, karın ağrısı, kusma, ishal ve mide bulantısı ile liste başları. Karaciğer değişiklikler sık olan Aspirin kullanmak çocukların yetişkin (ama değil) oluşabilir fonksiyonu. Karaciğer değişiklikler işlevi çocuklarda diğer NSAID’ler kullanarak nadirdir. NSAID’ler en uygun kullanımı hakkında sorular sağlık bakım sağlayıcınıza veya eczacınıza doğru yönlendirilmiş olmalıdır.
Ancak bir NSAID, başka bir yaygın OTC ilaç kullanılan acetaminophen (Tylenol), ağrı gidermek Mayıs Ancak inflamasyon üzerinde etkisi yoktur.
Immobilization
Immobilization spor yaralanmaları hemen bir eğitmen veya veren kimse yapılabilir Mayıs için ortak bir tedavisidir. Immobilization alanında daha fazla zarar görmesini önlemek için hareket azaltılması içerir. Kan kaynağı sayesinde daha doğrudan zarar bir yaralanma gelen hasarı onarmak için), bağlama, ağrı azalır sisme ve kas spazm cerrahisi (veya site akışı ve iyileşme süreci başlar yardımcı olur. Aşağıdaki bazı cihazlara bağlama için kullanılır:
• Askılar, kol ve omuz dahil üst vücut hareketsiz hale getirmek için kullanılır.
• Splints ve atmalarını, destek ve koruma yaralandı kemik ve yumuşak doku. Sıva veya fiberglas yapılmış olabilir atmalarını. Splints olarak özel yapılmış veya hazır yapılmış. Standart splints şekil ve boyutlarda çeşitli gelip onları çıkarmak için kolay ve çıkarmak veya ayarlamak velcro askıları var. Splints genellikle ve bu nedenle her zaman bir tedavi seçeneği olmayabilir daha az destek ve bir döküm daha koruma sağlamaz.
• Bacak immobilizers, yaralanma veya ameliyat sonrası bükme kimden diz tutmak için. Sünger kumaş kaplı yapılmış, bacak immobilizers, velcro kayışları ile bağlama tüm bacak ekleyiniz.
Cerrahi
Bazı durumlarda, ameliyat veya bağ doku yırtılmış onarmaya Bileşik kırıklar ile kemik realign için gereklidir. Spor yaralanmaları büyük bir çoğunluğu, ancak ameliyat gerektirmez.
Rehabilitasyon (Egzersiz)
Spor yaralanmaları gelen rehabilitasyon önemli bir parçası bir mezun egzersiz programı fonksiyonunun normal bir düzeye Yaralılardan vücut parçası dönmek için tasarlanmıştır.
En yaralanmaları ile erken seferberlik-bölümünü en kısa sürede hareket elde iyileşme hızı olacaktır. Genel olarak, erken seferberlik-yumuşak bir dizi hareket egzersizleri ile başlar ve daha sonra da germe ve egzersiz güçlendirmek için şunları yapabilirsiniz artan ağrı olmadan hareket eder. Bir incittim bilek var Örneğin, hareket aralığı üzerindeki ilk iki gün için yavaşça kendi ayak başparmağı ile harfleri takip ederek burkma sonra çalışması mümkün olabilir. Bir kez hareket aralığınızı iyi ise, germe ve güçlendirme egzersizleri yumuşak yapabilirim. Ne zaman hazır, ağırlıklar için egzersiz rutin için daha yaralandı alanı güçlendirmek için eklenebilir. Anahtarı nedenleri ağrı hareketi engeller.
Hasarlı doku şifa olarak ve shrinks getirir veya ayrılmış dokular tekrar birlikte parçalanmış yara dokusu formları. Sonuç olarak, yaralanma sitede sıkı olur veya sert ve hasarlı dokular reinjury riski vardır. Bu nedenle germe ve güçlendirme egzersizleri’s çok önemlidir. Sen ve son hazırlık birinci parçası olarak egzersiz önce kasları günlük biçimde devam etmelidir.
Bir sağlık profesyonel, bu ilerleme hatırlıyorum ile rehabilitasyon programı planlama temel ilkemizdir. Sadece birkaç egzersiz başlayın, sık sık ve sonra yavaş yavaş ne kadar yapmak artış onları yapmak. Tam bir rehabilitasyon programı esneklik, dayanıklılık için tatbikatlar ve gücü içermelidir; denge ve düzgün vücut mekaniği spor ile ilgili talimat ve tam katılımı için planlanan dönün.
Rehabilitasyonu süreci boyunca acı faaliyetleri önlemek ve bu yaralandı kısmen işlevini artıracak egzersizleri konsantre. Kadar herhangi bir ağrı olmaksızın, şişme veya kısıtlı hareket, sakat dokular streç ve diğer belirtiler takip eminseniz sizin spor devam etmeyin. Ne zaman, sizin spor dönmek yapmak yavaş ve kademeli başlangıç tam katılımı için oluşturmak. Olarak etkin egzersiz için, önlenmesi Sakatlık için “kutusu” İpuçları bakın nasıl geri yaralanmaları önlemek için ilgili daha fazla tavsiye için.

Dinlenmek
Her ne kadar önemli olduğunu en kısa zamanda, ayrıca zaman alır gerekir dinlenmek için bir yaralanma aşağıdaki hareket için. Tüm yaralanan iyileşmek için zamana ihtiyacımız var; doğru dinlenme sürecine yardımcı olacaktır. Sa © lık bakımı için dinlenme ve rehabilitasyon arasındaki denge konusunda rehberlik eder.
Diğer tedavi yöntemleri
Diğer tedavi sık rehabilite spor yaralanmaları kullanılan şunlardır:
• Electrostimulation: Hafif elektrik mevcut beyin için ağrı impulses gönderen sinir hücreleri önleyerek ağrı yardım sağlar. Electrostimulation de şişme azaltmak için ve kullanılabilir immobilize ekstremitelerin sözleşmede kas yapmak, böylece kas gücü kas atrofisi ve bakımı veya artan engelliyor.
• Soğuk / cryotherapy: Buz kan damarlarının constricting ve yaralı dokularda kan akışını sınırlayarak iltihabı azaltmak paketleri. Cryotherapy numbing sakat bölgelere göre ağrı kolaylaştırır. Genellikle yaralanma sonra sadece ilk 48 saat için kullanılır.
• Isı / thermotherapy: Isı, sıcak sıkıştır, ısı lambaları veya ısıtma yastıkları şeklinde, genişlemek ve yaralanma siteye kan akımında artış, kan damarlarına neden olur. Artan kan akımı hasarlı dokular gelen hücre enkaz kaldırma ve yaralanma siteye şifa besin taşıma ile iyileşme süreci yardımları. Isı da ağrı azaltmaya yardımcı olur. Bu ilk 48 saat içinde bir yaralanma sonrasında uygulanacak gerekir.
• Ultrason: Yüksek frekanslı ses dalgaları doğrudan bir yaralı bölgeye uygulanan derin ısı üretir. Ultrason şifa tanıtmak için kan dolaşımını uyarır.
• Masaj: sürtünme basılarak, Manuel ve manipülasyon ve yaralanma siteye gergin kasları ve artış kan akımı dindirmek.
Bu terapiler çoğu idare veya lisanslı bir sağlık profesyoneli tarafından denetlenir.

5 thoughts on “Spor Sakatlığı Nedir?
  1. ÇOKKKKKKKK GÜZEL YAZMIŞSINIZ TEŞEKÜR EDERİM VE TABİKİ HERKEZE TAVSİYE EDEREİM:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir