Kpss

Spor Şurasında Spor Uzmanlarının İstihdamı İle İlgili Kararlar

Özet

Spor şurası kararları yayınlandı. Kararlar spor yöneticiliği bölümü açısından umut vaadediyor ama uygulanabilirliği konusunda aynı umutları taşıyamıyoruz.Geçen yıllarda gerek kalkınma planları olsun gerek spor şuraları olsun ülkemizde istihtam konusunda önemli kararlar alınmasına karşın uygulamada aynı çömertliğin gösterilmediğini gördük. Örnek olarak […]

spor uzmanıSpor şurası kararları yayınlandı. Kararlar spor yöneticiliği bölümü açısından umut vaadediyor ama uygulanabilirliği konusunda aynı umutları taşıyamıyoruz.Geçen yıllarda gerek kalkınma planları olsun gerek spor şuraları olsun ülkemizde istihtam konusunda önemli kararlar alınmasına karşın uygulamada aynı çömertliğin gösterilmediğini gördük.
Örnek olarak VIII. 5 yıllık kalkınma planında (2001-2005)

798.Her okula bir beden eğitimi ve spor öğretmeni, her kulübe bir eğitimli spor yöneticisi, her spor dalında ve her kulüpte yeterli eğitilmiş antrenör istihdam edilmesi ve spor alanlarının artırılmasını sağlayacak teşvik ve yönlendirmeler yapılacaktır.

Maddesi yer almasına karşın bunun uygulamaya geçirilmesi bir yana dile bile getirilmemesi bu tür kararların sadece göze hitap edebileceği endişesini taşıyor içimize.Umarız bu kararlarda yazıda kalmaz.
2008 Spor Şurası Sporun Gelişimi İçin Spor Yöneticiliği Bölümü Mezunlarının İstihtamına Yönelik Kararlar:

 1. Devlet personel kanunu içinde “Spor Hizmetleri” sınıfının oluşturulması için yasal düzenlemeler yapılmalı, İstihdam alanları tarif edilmeli, görev tanımları yapılmalıdır.
 2. TSÜK, personel politikasında spor bilimlerindeki uzmanlık alanlarını (spor yöneticiliği, spor tesisleri işletmeciliği, antrenör, beden eğitimi öğretmeni, vb) esas almalıdır.
 3. Personel istihdamında sözleşmeli esası tercih edilmelidir.
 4. Yerel yönetimlerin, halkın sporunu yönetecek birim ve sistemleri ile ilgili yasaların yapılması, donanımlı spor uzmanlarını görevlendirmesi, okul ve yerleşim birimlerinde çağdaş spor yapılanmasını gözetmesi.
 5. Okul sporlarının her düzeydeki yönetim kademelerinde (MEB merkez ve taşra teşkilatında) Beden Eğitimi ve Spor alanında öğrenim görmüş deneyimli personelin görevlendirilmesine özen gösterilmelidir. Spor kültürü ve sporla eğitim ve onun yönetimi, ancak bu alanda eğitim almış personelle yürütülebileceği anlayışı ve uygulaması kurumlarımızda artık yerleşik hale gelmelidir.
 6. Yerel yönetimler, halka hizmet için oluşturdukları resmi birimler içine bütçesi, personeli ve tesisleri ile “Spor Hizmetleri” için de bir birim kurabilir.
 7. Yerel yönetimlerde gelişmiş ülkelerde olduğu gibi spor odaklı olan ve olmayan pek çok alt bölümleri olan “Spor ve rekreasyon birimleri” kurulmalıdır.
 8. Tutukevi kadrolarına Beden eğitimi ve spor uzmanı kadroları dâhil edilmelidir.
 9. Bakıma muhtaçların ve kimsesiz yaşlıların barındığı huzur evlerine, egzersiz ve
  spor olanakları sağlanması ve kadrolarında uzman spor eğitimcisi çalıştırılmalıdır.
 10. SHÇEK’lerde görev yapacak spor uzmanlarının BESYO’larda donanımlı olarak
  yetiştirilmesi ve bu uzmanların staj ve istihdamları bu kurumlarda sağlanmalıdır.
 11. Kulüpler, spor yöneticisi ve antrenör görevlendirmede spor yüksek öğrenim alanında yetişmiş uzmanlara öncelik vermelidir.

Ayrıca bknz.

8 thoughts on “Spor Şurasında Spor Uzmanlarının İstihdamı İle İlgili Kararlar
 1. İNSALLAH BU KARARLAR UYGULAMAYA GEÇER , UYGULAMAYA GEÇMEYİP HAWADA KALACAKSADA MİLLETİ BOŞUNA KANDIRMASINLAR.TÜRK İNSANI HEP OLUMLU DÜŞÜNÜR BENDE OLE DÜŞÜNMEK İSTİORUM… ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN…

 2. slm arkadaslar 100 adet sportıf egıtım uzmanı kodrosu ıle ılgılı kanun tasarısı meclıs te gündemde görünüyor bu konu ıle ılgılı bılgısı olan varmı?

 3. arkadaşlar ben sesimizi duyuramadığımız düşüncesindeyim.bu yazılanlar sadece yazıda kalıyor.hiç uygulamaya geçmiyor.öncelikle, tüm arkadaşlarımızın spordan sorumlu devlet bakanımıza yazılarıyla bunu bildirmemiz gerekiyor.neden bu kadar paraların döndüğü bir sektörde biz işsiz kalıyor anlamış değilim.sanırım baş nedeni sporun iş adamlarının elinde olması.

 4. arkadaşlar yukarıda yazılı metinde karar diyebileceğimiz bişey yok fark ettiyseniz hepsinin sonunda yapılmalı edilmeli yazmakta bunlar karardan çok bir tavsiye niteliği taşımakta bizim okul kantinlerinde sokakta yaptığımız sohbeti bir oda içerisinde yapmışlar ve kayıt altına almışlar bukadar karar falan değil hepsi tavsiye

 5. Bunlar tavsiye ve şuan yürürlüğe geçen hiç bir şey yok ama sonuçta bunları bizim sizin gibi insanlar konuşmuyor her ne kadar yürürlüğe geçmesede Türk sporu ve Besyo mezunları için bir şeyler yapılması gerektiğinin farkında olmaları gelecek için umud vaadediyor.Ayrıca bunların çoğunun kurulması planlanan spor bakanlığı ile birlikte gündeme alınacağı inancındayız.

 6. merhaba arkadaşlar elazığ fırat üniversitesi spor yöneticiliğini kazandım gidip gitmemekte kararsız kaldım 2 tıl turizm okudum alttan vardı dondurdum acaba onu açtırıp dersleri verip aynı zamanda açık öğr 4 yıl sosyoloji yazsam mı yoksa burayı mı okusam yardımlarınızı bekliyorum ecelin-olurum-58@hotmail.com

 7. Merhaba arkadaşlar.Ben lise son öğrencisiyim ea bölümünde fakat spor akademisinde spor yöneticiliği okumak istiyorum.Eğer okursam istihdam alanları nelerdir?Yani okul bittikten sonra iş bulmakta sorun yaşar mıyım ?kpss şart değil sanırım .Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim …..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir