Bilgi Bankası Kategorisiz

SPOR ve ŞİDDET

Özet

İnsanoğlunda var olan sahip olma isteği ve başarılı olma arzusu karşı tarafın canını yakma pahasına bile olsa rekabeti arttırmakta ve şiddete sebebiyet vermektedir. Kaba kuvvet, aşırı güç ve cebir anlamına gelen şiddetin, her durumda zarar verici ve huzur bozucu sonuçlar […]

İnsanoğlunda var olan sahip olma isteği ve başarılı olma arzusu karşı tarafın canını yakma pahasına bile olsa rekabeti arttırmakta ve şiddete sebebiyet vermektedir. Kaba kuvvet, aşırı güç ve cebir anlamına gelen şiddetin, her durumda zarar verici ve huzur bozucu sonuçlar doğuracağı kesindir. Monotonlaşan insan hayatına bir nebze heyecan ve eğlence katan spor faaliyetlerinde bile maalesef şiddet meydana gelebilmektedir. Evrensel bir faaliyet olan spor; mutluluğu, öfkeyi kontrol edebilmeye, saldırganlığı frenlemeye yardımcı olurken, dinç ve dinamik gözükmeyi de sağlar. Sporun tüm bu faydalarının yanında spor müsabakalarında kimi zaman şiddet dolu olayların yaşanması ise bir tezatlıktır.
Ne yazık ki seyirci önünde oynanan spor dalları, şiddet ve düzensizliği de beraberinde getirmektedir. Düzensizliğin bir ortamda uyulması gereken kurallara, nizamlara uyulmaması anlamında şiddet ile birleşmesi; iyi vakit geçirmek için gidilen spor müsabakalarının çekilmez bir hal almasına sebep olmaktadır. Avrupa da, sportif karşılaşmalarda ve özellikle futbol maçlarında seyirciler arasındaki şiddet ve taşkınlıklardan ve bunun sonuçlarından endişe duyulmasından dolayı, 19.08.1985 tarihinde Strasbourg da, Sportif Karşılaşmalarda ve Özellikle Futbol Maçlarında Seyircilerin Şiddet Gösterileri ve Taşkınlıklarına Dair Avrupa Sözleşmesi imzalanmıştır.
Sporda şiddet dünyada ki pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir toplumsal sorundur. Sorunu çözebilmek için çok yönlü bir bakış açısı gerekmektedir. İstenmeyen olayların yaşanmasında sadece taraftar yada sadece medyayı suçlamak ve tek taraflı önlemler almak kesin çözüm olmamaktadır.
Geçmişten günümüze kadar pek çok spor alanında yaralanma ve hatta toplu ölümlerle sonuçlanan şiddet olayları yaşanmıştır. Ancak günümüzde sporun farklı anlam kazanması ile yaşanan şiddet olaylarının da boyutları değişmiştir. Bu bağlamda pek çok ülke sporda şiddetin önlenmesi için çeşitli tedbirler almış ve bu tedbirlerin bazıları etkili olmuştur. Fakat hala sporda şiddetin önüne geçilememiştir.

2 thoughts on “SPOR ve ŞİDDET
  1. Bencede ama spor ödevim var (sporda şiddetin olumsuz etkileri ve nasıl önlenir) onu yapmak için yararlandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir