Bilgi Bankası

Sporcu Beslenmesi

Özet

Beslenme; sporcunun gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri ile yeterli sıvı alımını içermelidir. Sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli veya besin yoktur. Genel olarak sporcuların karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin […]

Beslenme; sporcunun gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri ile yeterli sıvı alımını içermelidir. Sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli veya besin yoktur. Genel olarak sporcuların karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz düşük olması önerilmektedir. Ayrıca sporcuların tükettikleri sıvı miktarı da fazla olmalıdır.
Sporcu beslenmesi son yıllarda üzerinde çok fazla çalışma yapılan ve gittikçe de dikkat çekmeye başlayan bir bilim dalı olup, spor bilimcilerinin olduğu kadar, sporcuların, antrenörlerin, kondisyonerlerin, sporcu ailelerinin ve spor ile ilgili tüm meslek mensuplarının bilgi sahibi olması gereken bir konudur
Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir. Beslenme, sporcuların bilgi sahibi oldukları takdirde kontrol altında tutabilecekleri ve performanslarını etkileyen en önemli etkenlerden sayılmaktadır.
Yeterli ve dengeli beslenmenin bir sporcunun başarısını garanti etmediği, ancak yetersiz ve dengesiz beslenmenin bazı sağlık problemlerine ve performans düşüklüklerine neden olduğu kabul edilmektedir.
İyi beslenen bir sporcunun, kötü beslenen bir sporcuyla kıyaslandığında bazı avantajlara sahip olduğu bilinmektedir.
İyi beslenen bir sporcunun avantajları nelerdir?
• Üst düzey konsantrasyon ve dikkate sahiptir,
• Performansı yüksektir,
• Yapılan antrenmanın etkinliği maksimum düzeydedir,
• Hastalık ve sakatlanma oranı düşük, bu du¬rumlarda toparlanma süresi kısadır,
• Büyümesi ve gelişmesi beklenen düzeydedir.
• Vücut ağırlığı ve vücut yağı önerilen sınırlarda veya bu sınırlara yakındır.
Sporcular için en iyi beslenme şekli hangisidir?
Sporcuların enerji ve besin öğeleri gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dalları açısından farklılık göstermekle birlikte, temel beslenme kuralları tüm sporcular için benzerdir.
“Sporcu beslenmesinde en önemli hedef; sporcunun genel sağlığını korumak ve performansını artırmaktır”
İyi bir performans için…
Egzersiz sporcunun protein ihtiyacını artırabilir…
Bir sporcu en iyi performansı ancak iyi bir antrenman programı uygulayarak ve iyi beslenerek yakalayabilir
Bir sporcu en çok vücudunda depo ettiği karbonhidratlardan fayda görür. Karbonhidratları tren vagonlarına benzetebiliriz, bu vagonlar enerji için ihtiyaç duyulan yağları gerekli bölgelere götürürler şayet vücutta yeterli karbonhidrat depolanmamışsa vagon sayısı da az demektir ve ihtiyaç duyulan yağlarda yeteri kadar harcanamaz ise vücut çalışan o bölgedeki en yakın yerden proteinleri enerji olarak kullanır bu da hiç istenmeyen birşeydir…
Depo edilmiş yağlar da iyi enerji kaynağıdır; vücutta yağların yakılması egzersizin süresine ve sporcunun kondisyonuna bağlı olarak değişir…
Su bir sporcu için en kritik besindir. Dehidrasyon (su kaybı) kas krampına ve yorgunluğa neden olur
Şunu unutmayın ki vücuda alınan her besinin içeriği (suda çözünen vitaminler hariç) her ne olursa olsun fazlası vücutta depo edilir.
Elit bir sporcu olmak; iyi bir gen, iyi ve sistematik antrenman ve gerçekten çok iyi belirlenmiş bir diyet gerektirir. Beslenme hakkında kulaktan duyma yanlış bilgiler hırslı bir sporcuya çok zarar verebilir.
Spor yapan kişiler neden daha çok enerji harcarlar?
Vücudumuz egzersiz sırasında, dinlenme durumuna göre daha fazla enerji harcamaktadır. Çünkü egzersiz sırasında;
• Kaslar daha güçlü kasılır,
• Kalp atımı hızlanır,
• Kalp vücuda kanı daha hızlı pompalar,
• Akciğerler daha hızlı çalışır.
Tüm bu nedenlerle, sporcuların sporcu olmayanlara göre günlük enerji gereksinimleri daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir