Bilgi Bankası

Sporun Faydaları

Özet

Sporun faydaları ile alakalı elbette sayacak bir çok bilgi yazılabilir. Ancak bu yazımızda genel hatları ile bu konuyu ele alıp 10 maddede sporun faydaları hakkında bilgi sunmaya çalışacağız. 10 Madde Halinde Sporun Faydaları Spor, yaktığı enerji ve kaslanma nedeniyle daha […]

sporun faydaları nelerdir maddeler halinde
Sporun Faydaları Nelerdir maddeler halinde

Sporun faydaları ile alakalı elbette sayacak bir çok bilgi yazılabilir. Ancak bu yazımızda genel hatları ile bu konuyu ele alıp 10 maddede sporun faydaları hakkında bilgi sunmaya çalışacağız.

10 Madde Halinde Sporun Faydaları

  1. Spor, yaktığı enerji ve kaslanma nedeniyle daha fazla besin tüketimini gerektirir. Bu nedenle sporcu ne eksik ne de fazla yiyerek sağlıklı bir diyet geliştirebilir. Şişmansa zayıflar, zayıfsa kilo alır.
  2. Spor deriye ve saça kan pompalayarak sağlıklı ve genç görünmenize yardımcı olur.
  3. Güç geliştirme sporu, vücut için çok önemli olan büyüme hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur.
  4. Spor, doğru ve yeterli solunum sağlar. Bu sayede kan tarafından beyne ve tüm organlara yeterli oksijen taşınır.
  5. Spor, terleme vasıtasıyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  6. Spor, el ve ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.
  7. Spor, kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.
  8. Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.
  9. Spor, stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar. Sporcuların kendilerini mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkilerin sonucudur.
  10. Spor, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir