Kategorisiz

Su Altı Sporlarında İlkler

Özet

– 1500-1700 yılları arasında, dalgıçların su altında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalış çantaları geliştirilmiştir. – 1715 yılında John Lethb Ridge adlı İngiliz araştırmacı her tarafı kapalı, derinden bir dalgıç elbisesi yapmış, 1825 yılında W.H. James adlı bir […]

– 1500-1700 yılları arasında, dalgıçların su altında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalış çantaları geliştirilmiştir.
– 1715 yılında John Lethb Ridge adlı İngiliz araştırmacı her tarafı kapalı, derinden bir dalgıç elbisesi yapmış, 1825 yılında W.H. James adlı bir diğer İngiliz mucit, üzerinde sıkıştırılmış hava taşıyan elbiseyi bulmuştur.
– Fransız denizci Jacpues Yves Cousteau ve Emile Gagnan’ın geliştirilmiş oldukları dalış regülatörleri sayesinde, 1943’te tüplü dalışlar başlamıştır.
– 1959’a kadar sadece ilgili kişiler tarafından sistematik olarak sürdürülen dalışlar, bu tarihten sonra uluslararası dalma sporu derneklerinin kurulması ile birlikte sportif amaçlarla düzenlenmeye başlanmıştır.
– Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) 1958 yılında kuruldu.
– Türkiye’de sualtı sporları geniş anlamda, 1950’den sonra başlamıştır.
– 8 Mayıs 1954 tarihinde İdris Başaraner ve Yusuf Ziya İnan’ın girişimleriyle Türkiye’deki ilk kulüp olan Balıkadamlar Spor Kulübü kurulmuştur. Bu kulüp, 1967 yılında kamu yararına çalışan dernek statüsüne alınmış ve ismi Türk Balıkadamlar Spor Kulübü olarak değiştirilmiştir.
– 1980 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak ‘Sualtı Sporları, Cankurtarma, Sukayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu’ kurulmuş, Başkanlığına Taylan Uygur, Genel Sekreterliği’ne Harun Sevinç getirilmiştir.
– Sualtı sporları dalında en tanınmış sporcumuz Namık Ekin’dir. Sualtında kalma dünya rekoruna (37 saat 3 dakika 30 saniye) sahip olanEkin’in bir diğer rekoru da, 1978 yılında Kilyos’tan denize girip 11 saat 21 dakika sualtında yüzerek Sarayburnu’ndan çıkmasıdır. Bu dünya rekoru da Uluslararası Sualtı Federasyonu tarafından onaylanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir