Kategorisiz

Sürat Çalışması Nasıl Olmalı

Özet

 Sürat geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalarda koşulan mesafenin uzunluğu, sporcunun maksimal sürate erişebilmek için kullandığı mesafeye bağlıdır. Antrenmanda koşulan mesafe, bu mesafeden az ise sporcunun ivmelenebilme özelliği geliştirilirken, maksimal sürati geliştirilmez. * Koşulacak maksimal mesafenin saptanması zordur. Bununla birlikte sürat gelişimi […]

 Sürat geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalarda koşulan mesafenin uzunluğu, sporcunun maksimal sürate erişebilmek için kullandığı mesafeye bağlıdır. Antrenmanda koşulan mesafe, bu mesafeden az ise sporcunun ivmelenebilme özelliği geliştirilirken, maksimal sürati geliştirilmez.
* Koşulacak maksimal mesafenin saptanması zordur. Bununla birlikte sürat gelişimi için süratin maksimala eriştiği noktadan itibaren sürat temposunun bir süre daha zorlanması (1-2 sn) öneriler. Ancak, bu sürenin uzatılması halinde, süratte devamlılık özelliği geliştirilmiş olacaktır.
* Maksimal süratin ne kadar korunabileceği ancak her sporcunun kendi optimal mesafesini belirlemekle mümkün olabilir.
* Maksimal sürate dör-beş saniye içerisinde erişilebilir.
* Gözlemler, koşular açısından dikkate alındığı zaman, iyi sporcularda maksimal sürate 20-50 metreler arasında erişilmesine karşılık, vasat sporcularda yirmi-kırk metredir.
* Yorgunluğun çabuk ortaya çıkışını engellemek için tekrarlar bir sistem içinde yapılmalıdır. Tam dinlenme ilkesine uyulmalıdır.
* Süratin gelişimi için yapılacak antrenmanlar % 75-100 şiddetinde olmalıdır. Sürat gelişiminin devam edebilmesi için sporcunun, var olan süratini aşmaya çalışması gerekir. Çalışmalarda maksimal yoğunluk uygulanmalıdır.
* Erkekler kendi maksimum süratlerine oniki, kızlar ise ondört yaşında ulaşabilirler. Çocukların antrenmanlarında bu dikkate alınmalıdır.
* Öncelikle sporcularda temel sürat geliştirilmeli ve bunun üzerine daha sonra teknikle bağlantılı sürat ölçülmelidir.
* Sürat çalışmaları basit ya da kombine biçimde her antrenmanda bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir