Kategorisiz

Takıma Zihinsel Üstünlük Nasıl Kurulur

Özet

Bir lisede ya da üniversitede de olsa rakibe zihinsel üstünlük sağlamak, başarılı bir koçun en önemli hedefidir. Başarı her oyuncunun fiziksel, zihinsel yeteneklerine bağlıdır. İyi bir koç takımını zihinsel tutumlarını nasıl etkileyeceğini bilir ve bu nedenle takımın kazanma şansını arttırır. […]

Bir lisede ya da üniversitede de olsa rakibe zihinsel üstünlük sağlamak, başarılı bir koçun en önemli hedefidir. Başarı her oyuncunun fiziksel, zihinsel yeteneklerine bağlıdır. İyi bir koç takımını zihinsel tutumlarını nasıl etkileyeceğini bilir ve bu nedenle takımın kazanma şansını arttırır. Fakat bu sihirli hedefi gerçekleştirmek kolay değildir. Bir yarış sırasında zihinsel kontrolünüzü sağlamak oldukça zordur ama takım üyelerinin bu kontrolü elde etmelerine izin vermelisiniz!
Kazanmak için gerekli zihinsel seviyeyi geliştirebilmek koçun kendi felsefesi kadar bireyseldir. Bu hiç bitmeyen bir konuşma ya da oyuncuları belirli bir oyun için tetikleyecek bir defaya mahsus bir yüreklendirme değildir. Bu yetenek takım oyuncularında samimi ve gerçekçi şekilde yerleştirilebilirse mükemmel ödülleri beraberinde getirecek sürekli bir misyon halini alır. Bunu yapabilmek beceriyi, kişisel sorumlulukları anlamayı ve organizasyonel rehberliği gerektirir. Başarılı bir koçun ilk olarak yapması gereken kendine bir felsefe oluşturmaktır. Bu kavram motivasyon, liderlik, hedef belirleme ve sorumluluk etrafında şekillenmelidir. Bir birey kendi olabilmeli başkasının taklidi olmamalıdır. Koç mevcut niteliklere bakmalı ve iyi olanlara odaklanarak kötüleri elemelidir.
İyi bir koçun yapması gereken ikinci faaliyetse başarılı şekilde üstesinden gelinebilecek işlere karar vermektir. Örneğin, dönem içerisindeki her oyunun kazanılmasını beklemek pek mantıklı değildir. Bu alanda gerçekçi bir yaklaşım kullanmak, oyuncuları imkansız hedefleri gerçekleştirmeye çalışmaktan kurtarır.
Başarılı bir koç programının başarı ve başarısızlığından kendini sorumlu tutmalıdır. Eğer koç bu konuda çok sert olursa bu oyuncuları ciddi şekilde etkileyecektir. Takım bu şekilde baş edilmesi zor hale gelecek ve her başarı ya da başarısızlık için oyuncular kişisel olarak kendilerini sorumlu tutacaklardır.
Rekabette üstünlüğü yakalamada diğer bir ipucu koçun görevi üzerine odaklanma ve tek tip düşünmede ısrarcı olmasıdır. Bireyler ve takım, bütün olarak, yaptıkları işe inanmalıdırlar. Başarı oyuncuların aklında bir gerçeklik, başarısızlıksa bir ihtimal halini almalıdır. Bu düşünme tarzına gerekli çalışmayı ekleyerek koç misyonu harekete çevirmelidir. Koç ve takım kendi görevlerine odaklanmalı ve bu misyon en öncelikli olabilmelidir.
Daha sonra hazırlıklar başlamalıdır. Oyuncular en iyi fiziksel formda ve zihinsel olarak sıkı olmaları için antrenmanlara başlamalıdır. Antrenman her oyun için gereklidir ve başarılı bir koç bütün enerjisini ve zamanını bunu gerçekleştirebilmek için harcar. Koçun bu tutumu oyuncuları dönem boyunca kayda değer bir performans sergilemeleri ve çabalarını en üst düzeyde tutmaları için motive eder.
Rekabetçi zihinsel üstünlüğü tetiklemenin son anahtarı her zaman olmasa da çoğu zaman olumlu bir tutum içerisinde olmaktır. Hataları düzeltmek ve doğru uygulamaları talep etmek koçluğun çok önemli bir parçasıdır fakat bunlar asla olumsuz yönleri vurgulamamalıdır.
Koçluk zor bir meslektir ama aynı zamanda oldukça verimlidir. İyi ve başarılı koçlar zihinsel üstünlük sağlamada kendi kişisel felsefelerini yaratmış ve bunu rakibe karşı kullanmış olanlardır. Bu koçlar hep kazanan taraftadır! (Kaynak: Dönüşüm Konağı)
Yazar: Micheal Russell
Çeviri: Şule Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir