Kategorisiz

Tecrübesiz Antrenörün Yapması Gerekenler

Özet

Yeni ve tecrübesiz bir koç olarak ilk dönemde hazırlamanız gereken çok fazla şey vardır. Şüphesiz ki ilk koçluk pozisyonunuzdan dolayı oldukça hırslı ve heyecanlısınız. Büyük olasılıkla yapmak istediklerinizi planladınız ve hazır olduğunuza inanıyorsunuz. Fakat gerçekten tam olarak hazır mısınız? Hiç […]

Yeni ve tecrübesiz bir koç olarak ilk dönemde hazırlamanız gereken çok fazla şey vardır. Şüphesiz ki ilk koçluk pozisyonunuzdan dolayı oldukça hırslı ve heyecanlısınız. Büyük olasılıkla yapmak istediklerinizi planladınız ve hazır olduğunuza inanıyorsunuz. Fakat gerçekten tam olarak hazır mısınız? Hiç koç olarak neden ve nasılları düşündünüz mü? Koçluğa başlarken bir felsefe geliştirmek oldukça önemlidir. Bu nedenle deneyimli koçların bile kendi felsefelerini yeniden değerlendirmeleri gerekebilir.
Birçok koç bir felsefe geliştirmenin önemine inanmaz. Bu felsefenin günlük prosedürlerini ve stratejilerini ne kadar etkileyeceğini fark edemezler. Oysa bir koçun felsefesi oldukça pratik ve basit görünen bir konudur. Aslında koç farkında olsun veya olmasın oyun tcrübelerinde koç belirli prensipleri takip eder. Bizim birçok temel felsefemiz lise veya üniversite koçlarından ileri gelmektedir. Bu doğal bir başlangıçtır çünkü bu bizim sürekli aşina olduğumuz ve rahat olduğumuz bir yaklaşımdır.
İnsanın kendi hayat felsefesini yani düşünme ve hareketlerindeki prensiplerini koçluğa yansıtması da farz edilebilir. Kaç tane koç oyunu kazanmak yerine sportmenlik ve adil oyun prensiplerine bağlı kalıyor? Koçun bazen günlük hayatta yapmayı istediği doğru şeylerle sahada ya da kortta olanlar arasında bazı uçurumlar olabilir.
Felsefenizi oluştururken yahut incelerken öncelikle koçun ne olduğunu bilmelisiniz. Koç pek çok kişi için pek çok farklı anlama gelebilir. Koç bir mentör, bir öğretmen, bir örnek model ve bazen de en iyi arkadaştır. Her şeyden önce koç pozitif olmalıdır. Olumlu olmaya çalışan bir koç aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:
1.Her zaman önce oyuncular gelir.(yani öncelik onlarındır.)
2.Karakter ve beceriler geliştirir.
3.Oyundaki cevherleri keşfeder.
4.Yaklaşımı eğitsel boyut taşır.
5.Oyuncularına uygun yaklaşımlar geliştirir.
6.Felsefesi etiktir.
7.Felsefesine sadıktır.
8.Yaptıklarını yapmanın daha iyi bir yolu olup olmadığını sorgular.
9.Yaptıklarının nedenini açıklar.
10.Koçluk felsefesi kişiliğiyle doğru orantılı olmalıdır.
11.Sportmenlik prensipleri felsefesinde öncelikli olmalıdır. (Kaynak: Dönüşüm Konağı)
Yazar: Steve Mergelsberg
Çeviri: Şule Can
Kaynka:donusumkonagi.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir