Bilgi Bankası

Türk Sporunda İlk Federe Örgütlenmeler

Özet

1908 öncesinde başlangıçta yabancılar tarafından sırayla kurulan Moda, Kadıköy, Elpis, İmogene, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Strugglers, Ramblers, Altınordu (Progress), Telefoncular, Yasson, Dark, Tatavla kulüplerinin yasalara dayalı tüzel kişilikler biçiminde değil, takım yönleri ağır basan resmi olmayan amaç birlikleri olarak örgütlendikleri görülmektedir. […]

spor yöneticiliği bilgi bankası 3
sporda İlkler ve enler

1908 öncesinde başlangıçta yabancılar tarafından sırayla kurulan Moda, Kadıköy, Elpis, İmogene, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Strugglers, Ramblers, Altınordu (Progress), Telefoncular, Yasson, Dark, Tatavla kulüplerinin yasalara dayalı tüzel kişilikler biçiminde değil, takım yönleri ağır basan resmi olmayan amaç birlikleri olarak örgütlendikleri görülmektedir.

Bu dönem ilk resmi örgütün (Moda F.C.) kurulduğu 1896 yılında, fiilen örgütlenme yasağının kalktığı ikinci Meşrutiyet’e kadar, yasal olarak da dernek kurma bakımından serbest kuruluş sistemini getiren ilk cemiyetler kanununa kadar sürecektir. Bu dönemde kurulmuş bulunan futbol kulüpleri, 1903 yılında federe bir çatı altında toplanmışlardır. Bu tarihte İstanbul Futbol Birliği de kurulmuştur.


Spor yönetiminde federatif birlik oluşturulması Türkiye tarihinde ilk olarak futbolda gerçekleşmiştir.
“İstanbul Futbol Birliği, 1903 yılında kentte kurulu kulüpleri düzensiz aralıklarla yaptıkları maçların hem oyunculara , hem izleyenlere doyum vermez hale gelmesi ve futbola kitlesel ilgi uyarmada yetersiz kalması karşısında futbol mevsiminin başlama-bitiş tarihleriyle maçların gün, saat ve hakemlerini belirlemek, belirlenen maç programını aralıksız uygulamak, belirebilecek teknik ve yönetsel anlaşmazlıkların çözümünde önce birlik ana sözleşmesini, o yetmezse örnek alınan İngiliz futbol birliği kurallarını kullanmak amacıyla kurulmuştur.”


Birliğin kurucuları da tamamen yabancılar ve azınlıklar olduğu bilinmektedir. “birliğe o dönemde yürürlükte bulunan 1909 tarihli dernekler yasasına göre Moda-Kadıköy kulüpleri adına James Lafoutane ve Henry Pears, Elpis kulübü adına Aleko ve İmogen Elçilik Gemisi takımı adına Horace Armitage kuruculuk etmiştir.
Kaynak: Rıza Sümer, Spor Bilimi Dergisi, 1989
Federe Tanımı. Bir federasyona bağlı olan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir