Genel

Türkiye’nin İlk Voleybol Kampüsü

Özet

2010 yılında hizmete açılması planlanan Türkiye’nin ilk voleybol kampüsü aralarında MEB Bakanı Hüseyin Çelik, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’nunda katıldığı bi törenle temeli atıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) tarafından yürütülen voleybol kampüsü […]

2010 yılında hizmete açılması planlanan Türkiye’nin ilk voleybol kampüsü aralarında MEB Bakanı Hüseyin Çelik, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’nunda katıldığı bi törenle temeli atıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) tarafından yürütülen voleybol kampüsü projesinin temel atma törenine MEB Bakanı Hüseyin Çelik, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık ile Aroma Voleybol Ligleri’nde mücadele eden takımların yöneticileri ve sporcuları katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan MEB Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlık olarak öğrencilerin spor yapmasına büyük önem verdiklerinin altını çizerek, “Sporun küçük yaşlarda başlamasını istiyoruz. Sporun ‘not meselesi’ değil ‘gönül meselesi’ olmasını istiyoruz. Bu konuda hemen hemen tüm federasyonlarımızla işbirliği yapıyoruz. Bunların da sözde kalmaması için çabalıyoruz. Bugün çok önemli bir tesisin açılışını yapıyoruz. Burada eğitim gören çocuklarımız, bundan böyle ‘mektepli sporcular’ olacak. Nitelikli sporcu yetiştirmek için spora küçük yaşlarda başlamak gerek. Bu doğrultuda 22 tane spor lisesi açmıştık. Bundan sonra da bu yönde çalışmalarımızı sürdürerek, nitelikli sporcu yetişmesine olanak sağlayacağız” diye konuştu.

Gençlik Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ise, Türk sporuna büyük katkı yapacak bir projenini temelini atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün bizim için çok mutlu bir gün. Türk voleybolu ve Türk sporu için ileride büyük katkılar sağlayacak bir tesisin temelini atıyoruz. Elit sporcuların rasgele yeştişme şansı yok. Bunun belli kuralları var. Bunun en önemli refenrans noktası okullardır. Spor-eğitim ilişkisini mutlaka sağlıklı bir şekilde kurmalıyız. MEB bu konuda çok hassas davranıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu çalışmaların semerelerini gelecekte alacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül de, spor ve eğitimin bir arada götürülmesinin önemine dikkat çekerek, yapılacak tesisin olimpiyatlara hazırlıkta Türk voleyboluna ve sporuna büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık, Türk voleybolunun ilerlemesi için sürekli çalıştıklarını belirterek, “Türk voleybolu ve gençliği için üstlendiğimiz sorumluluğunun bilincindeyiz. Umut dolu geleceğin kapısının açılması için çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk voleybol kampüsünü açıyoruz. Bu kampüs bize daha büyük sorumluluklar yüklüyor. Burada yetiştireceğimiz sporcular ile birlikte Türk sporunu parlak günler bekliyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Çelik, Başesgioğlu, Akgül ve Karabıyık, butonlara basarak kampüsün temel atmasını gerçekleştirdi. 14 bin 540 metrekarelik bir alana inşaa edilecek kampüste, 6 bin 500 kişilik uluslararası standarta sahip bir voleybol salonu, teleskobik tribünleri açıldığında 750 kişilik bir müsabaka salonuna dönüşebilen 2 adet ısınma salonu, 2 adet plaj voleybolu sahası, 16 derslikli spor lisesi, sporcu sağlık merkezi, performans labaratuvarları, kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı olmak üzere 3’er kişilik odalar, 240 yatak kapasiteli modern öğrenci yatakhaneleri, okul yemekhanesi, TVF idari binası ve ofisledi, kamp merkezi, kondisyon salonu, açık ve kapalı otopark ve destek üniteleri bulunacak. Türkiye’nin ilk voleybol kampüsünün 1 Eylül 2010 yılında hizmete açılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir