Bilgi Bankası Kategorisiz

Yaz Okulları

Özet

Yaz okulu öncesi sağlık kontrolü! Yıl boyunca spor yapmamış çocukların tüm günü aktif olarak geçirmelerinde tıbbi olarak bir sakınca olmadığının altını çizen Dr. İnan “Ancak çocukların spora başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir” diyerek bu kontrolle ilgili şu bilgileri veriyor: […]

Yaz okulu öncesi sağlık kontrolü!
Yıl boyunca spor yapmamış çocukların tüm günü aktif olarak geçirmelerinde tıbbi olarak bir sakınca olmadığının altını çizen Dr. İnan “Ancak çocukların spora başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir” diyerek bu kontrolle ilgili şu bilgileri veriyor: “Çocukların spor yapmasına engel teşkil edebilecek durumlar arasında kalp-akciğer hastalıkları, metabolik hastalıklar ve bazı ortopedik rahatsızlıklar sayılabilir. Çocukların hızlı büyüme döneminde kasların kemiklere yapıştığı bölgelerde aşırı spor aktivitesine bağlı ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durumda aktivitelere düşük seviyelerde başlanmalı ve yoğunluğu kademeli olarak artırılmalıdır. Aşırı spor aktivitelerinden sonra bazen çocuklarda topuk ve diz ağrısı olabilir. Spora başladıktan sonra kemik ve eklem ağrısı olan çocukların değerlendirilmesi pediatrik ortopedist tarafından yapılmalıdır. Ayrıca, sene içerisinde düzenli spor yapan çocuklar ile yaz okulunda spora başlayacak çocukların farklı gruplarda yer alması önerilir. Fiziksel ve psikolojik açıdan denge sağlanarak çocuk spora teşvik edilmelidir.”

Yaz okullarında oluşabilecek kazalara dikkat!

Yaz okullarında oluşabilecek kazalarla ilgili olarak da Doç. Dr. Muharrem İnan, şunları söylüyor:
“Yaz okullarında gelişebilecek spor kazaları arasında en önemlileri kas-iskelet sistemi yaralanmaları, düşmeler ve suda meydana gelebilecek kazalardır. Gerekli fiziksel önlemlerin alınmasının yanı sıra, çocuklara olası yaralanmalara karşı eğitim verilmesi faydalıdır. Çocuk yaptığı spora uygun kıyafetler giymelidir. Bisiklet kullanan çocuklar mutlaka kask takmalıdırlar. Havuz derinliği ve çevre düzenlemesi çocukların düşmesini engelleyecek şekilde yapılmalıdır. Gerekli durumlarda uygun müdahaleleri yapabilecek sağlık personelinin de bulunması gereklidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir